"Ministrowie spraw zagranicznych UE osiągnęli w poniedziałek porozumienie w sprawie rozszerzenia istniejących sankcji nałożonych na Iran" - powiedział dziennikarzom w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Sankcje mają uwzględnić rakiety i ich potencjalny transfer do Rosji

Porozumienie polityczne w tej spawie przywódcy osiągnęli w ubiegłym tygodniu na szczycie UE w Brukseli. To reakcja UE na atak Iranu na Izrael.

Reklama

Wspomniane rozszerzenie sankcji to reakcja na irański atak rakietowy i z wykorzystaniem dronów na Izrael.

„Osiągnęliśmy porozumienie polityczne w celu rozszerzenia istniejącego reżimu (sankcji) dotyczącego dronów, aby uwzględnić rakiety i ich potencjalny (…) transfer do Rosji” – powiedział Borrell dziennikarzom po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Sankcje - jak dodał - mają objąć dostawy dronów i rakiet nie tylko do Rosji, ale także do sojuszników Iranu w regionie.

Irański atak na Izrael

W najbliższych dniach mają rozpocząć się w Brukseli prace techniczno-prawne w sprawie nałożenia restrykcji.

W połowie kwietnia Iran dokonał uderzenia na Izrael w odpowiedzi na izraelski atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich oficerów.

Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, głównie ze swojego terytorium, jednak wyrządziły one niewielkie szkody, ponieważ ogromną większość z nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.

Z Brukseli Łukasz Osiński