Ratownicy próbują dotrzeć do helikoptera, który miał twarde lądowanie podczas podróży prezydenta po irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - podała w telewizja państwowa. Iran lata w kraju różnymi helikopterami, ale międzynarodowe sankcje utrudniają zdobycie do nich części. Jego wojskowa flota powietrzna również powstała w dużej mierze przed rewolucją islamską w 1979 roku - przypomina AP.

Życie Raisiego jest „zagrożone”

Życie Raisiego oraz irańskiego ministra spraw zagranicznych Hosseina Amirabdollahiana jest „zagrożone”. Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA podaje, że zła pogoda komplikuje akcję ratowniczą. Półoficjalna agencja informacyjna Fars wezwała Irańczyków do modlitwy za Raisiego, a telewizja państwowa transmituje modlitwy o jego bezpieczeństwo. Niektóre media informują, że lider i przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei zwołał nadzwyczajne spotkanie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Reklama

Korespondent Sky News zwrócił uwagę, że zespołom ratowniczym pozostało niewiele godzin światła dziennego, co jeszcze bardziej zwiększy trudności ekip ratowniczych. Jego zdaniem najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku "być może było połączenie pogody i złego stanu samolotu”.

Nawiązano kontakt z uszkodzonym helikopterem

W konwoju znajdowały się trzy helikoptery, a dwa z nich bezpiecznie wróciły. Jak informują media, uważa się, że tym samym helikopterem co Raisi lecieli też minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian i ajatollah Mohammad Ali Ale-Haszem, przedstawiciel najwyższego przywódcy Iranu w prowincji. Na pokładzie pozostałych helikopterów, które bezpiecznie wróciły, byli minister energii oraz minister mieszkalnictwa i transportu.

Według półoficjalnej agencji prasowej Tasnim osoby, które znajdowały się w helikopterze z prezydentem, zdołały wykonać połączenie alarmowe. Tasnim poinformował, że kontakt z uszkodzonym helikopterem zwiększył nadzieję, że incydent uda się zakończyć „bez ofiar śmiertelnych”.

Minister spraw wewnętrznych Iranu Amir Wahidi powiedział telewizji państwowej, że różne ekipy ratownicze próbowały dotrzeć na miejsce zdarzenia, ale może to zająć trochę czasu ze względu na mgłę i złe warunki pogodowe. Potwierdził, że nawiązano kontakt radiowy z helikopterem, ale nie podał dalszych szczegółów i zasugerował, że linie komunikacyjne zostały przerwane.