"Gdyby Trump nie kandydował, nie jestem pewien, czy ja bym kandydował. Ale nie możemy pozwolić mu wygrać" - powiedział Biden podczas spotkania z darczyńcami na jego kampanię wyborczą w Weston pod Bostonem.

Podczas przyjęcia prezydent ponownie mówił o tym, jakie zagrożenie dla amerykańskiej demokracji stanowi jego poprzednik, który zapowiada zemstę i "wyplenienie" politycznych przeciwników, których nazwał "robactwem". Podczas kampanii Biden wielokrotnie też podkreślał, że zdecydował się na kandydowanie w wyborach 2020 r. właśnie ze względu na chęć powstrzymania Trumpa.

Pismo "The Atlantic" pisało w listopadzie, że jeszcze w ubiegłym roku otoczenie 81-letniego prezydent sugerowało partyjnym kolegom, że Biden nie będzie ubiegał się o reelekcję, zaś wielu Demokratów obawia się o jego szanse z uwagi na wiek prezydenta. Obawy te zdają się potwierdzać sondaże. Według średniej z ostatnich badań opracowanych przez portal RealClearPolitics Trump ma obecnie dwupunktową przewagę nad urzędującym prezydentem.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Reklama