Cheney, która weszła w skład komisji śledczej badającej sprawę ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, jest bardzo krytyczna wobec Trumpa. Były prezydent prowadzi w sondażach poparcia potencjalnych kandydatów Partii Republikańskiej w wyborach w 2024 roku - przypomina "WP", który przeprowadził wywiad z byłą kongresmenką w poniedziałek.

Czy będzie wsparcie klanu Bushów?

Liz Cheney jest córką Dicka Cheneya, wiceprezydenta w latach prezydentury George'a W. Busha (2001-2009) i jednego z najbardziej wpływowych polityków pełniących tę funkcję w historii USA. Pytana przez "WP" o ewentualne wsparcie jej kampanii przez ojca i byłego prezydenta Busha Cheney odparła, że walka z Trumpem to taki moment w historii kraju, kiedy "każdy będzie musiał zabrać głos".

Reklama

Była kongresmenka podkreśla, że jeśli jej ewentualna kandydatura miałaby utrudnić zablokowanie politycznego powrotu Trumpa, bo odebrałaby głosy Joe Bidenowi, to zrezygnuje ze startu w wyborach i wesprze kampanię obecnego prezydenta.

Wybory połączone z promocją książki

Cheney, która promuje obecnie swoją książkę "Oath and Honor: A Memoir and a Warning" (Przysięga i honor: pamiętnik i ostrzeżenie), deklaruje w niej, że jest też przeciwna temu, by Republikanie utrzymali większość w Izbie Reprezentantów, ponieważ gdyby Trump wygrał wybory, niższa Izba Kongresu nie sprawowałaby żadnej kontroli nad poczynaniami prezydenta.

"Uważam, że demokracja w kraju jest zagrożona na skutek nieustannej kontroli, jaką Donald Trump ma nad Partią Republikańską" - wyjaśnia w rozmowie z waszyngtońskim dziennikiem.

Cheney zapowiada, że w pierwszych miesiącach 2024 roku podejmie decyzję o ewentualnym starcie w wyścigu wyborczym lub wsparciu kampanii prezydenta Bidena i podjęciu współpracy z Demokratami.

Walka z Trumpem od 2021 roku

Była kongresmenka należy do tradycyjnej frakcji Partii Republikańskiej, która uważa, że Stany Zjednoczone powinny postępować jak "globalny policjant" i nadal pomagać Ukrainie; fakt, że Trump jest temu przeciwny, a ponadto głosi, że wycofa USA z NATO, Cheney uważa za "przykłady poważnych zagrożeń dla Ameryki" - wyjaśnia "WP".

W sierpniu 2022 roku Liz Cheney przegrała w republikańskich prawyborach do Izby Reprezentantów w stanie Wyoming, który wcześniej reprezentowała. Zwyciężczynią wyścigu o partyjną nominację w wyborach do jedynego okręgu wyborczego w stanie została wspierana przez Trumpa prawniczka Harriet Hageman.

W 2021 roku z powodu krytykowania Trumpa - zwłaszcza za utrzymywanie, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane - Cheney straciła wpływowe stanowisko szefowej konferencji Republikanów w Izbie Reprezentantów USA. Jest to trzecia najważniejsza funkcja partyjna w niższej izbie Kongresu. (PAP)