Strajk maszynistów WKD

Trwa strajk maszynistów. Zaczął się on o godz. 6 rano i potrwa do godz. 8.

W związku z utrudnieniami w ruchu pociągów wszystkie ważne bilety WKD w godzinach 5:30 – 9:00 będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście. "Pasażerowie WKD podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich na podstawie biletu jednorazowego WKD zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami, licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu" - poinformowała w komunikacie WKD.

Reklama

Pierwsze utrudnienia pojawiły się przed godziną 6. Został odwołany pociąg nr 300 w relacji Podkowa Leśna Główna (5:41) - Warszawa Reduta Ordona (6:18). "Nie było do tego pociągu obsady maszynistów" - potwierdził PAP dyspozytor ruchu WKD.

Specjalne autobusy

Dla pasażerów zostały podstawione autobusy umożliwiające kontynuację podróży. "Autobusy do stacji docelowych pojadą najkrótszymi możliwymi trasami, zatrzymując się na poszczególnych stacjach/przystankach osobowych zgodnie z trasami komunikacji zastępczej opracowanej na potrzeby tzw. awarii" - podała WKD.

We wtorek Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała, że w przeprowadzonych mediacji pomiędzy zarządem spółki WKD a przedstawicielami Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, na propozycje przedstawione przez przewoźnika, wśród których znalazła się m.in. podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 500 zł od dnia 1 kwietnia 2024 roku przystała NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, odstępując od sporu i akcji strajkowej.

Natomiast Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce - podała WKD - nie przystał na propozycje przedłożone przez spółkę, podtrzymał swoje żądania wprowadzenia drugiej podwyżki w bieżącym, 2023 roku i tym samym podtrzymał decyzję o przeprowadzeniu w środę 2-godzinnego strajku ostrzegawczego w godzinach 6-8.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar