Lotnisko Chopina na szczycie zestawienia

"Według danych opublikowanych przez OAG, brytyjską firmę zajmującą się analizą danych rynku lotniczego, Lotnisko Chopina w październiku było najpunktualniejszym portem w Europie" - poinformował w poniedziałek warszawski port lotniczy.

Wskazano, że wśród światowych lotnisk, Lotnisko Chopina było największym w pierwszej dziesiątce i zajęło 6 miejsce w ogólnym rankingu punktualności. "OAG w swoich analizach pod uwagę bierze godzinę odlotu samolotu, ale nawet przy innej metodologii stosowanej np. przez Eurocontrol (punktualność odlotu i przylotu statku powietrznego) Lotnisko Chopina nadal pozostaje na podium" - podkreślono w komunikacie.

Reklama

Helsinki i Ateny wśród najlepszych

Zwrócono uwagę, że według badań Eurocontrol przeprowadzonych w europejskich portach od 30 października do 5 listopada warszawskie lotnisko w rankingu punktualności zajęło trzecie miejsce, zaraz po portach w Helsinkach i Atenach.

"Mimo kończącej się przepustowości i tysięcy podróżnych korzystających codziennie z naszego lotniska, samoloty z warszawskiego portu odlatują zgodnie z rozkładem, co plasuje nas w czołówce punktualności nie tylko europejskich, ale i światowych portów" – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera.

Ruch na Lotnisku Chopina

W komunikacie poinformowano również, że od stycznia Lotnisko Chopina odprawiło 15 mln 740 tys. 807 pasażerów. "Ruch w stosunku do tego samego okresu w rekordowym 2019 r. odbudował się w 98 procentach" - zwrócono uwagę.

Dodano, że w październiku na Lotnisku Chopina obsłużono 1 mln 655 tys. 683 pasażerów, nieznacznie mniej niż w tożsamym miesiącu 2019 roku, kiedy przez lotniskowe bramki przeszło 1 mln 688 tys. 797 podróżnych. "Rekordowym dniem miesiąca okazał się 1 października – obsłużono wtedy 65 tys. 002 osoby" - wynika z danych lotniska.

Poinformowano również, że w pierwszym miesiącu trzeciego kwartału br. roku stołeczny port odprawił blisko 216 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli o 29 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 r.

Dokąd lata się najczęściej z Lotniska Chopina?

Jak przekazano, do pięciu najpopularniejszych kierunków wybieranych przez pasażerów w ciągu pierwszych 10 miesięcy br. należały: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj. Zwrócono uwagę, że w samym październiku najwięcej pasażerów odprawiono na rejsy do: Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

"W pierwszym miesiącu czwartego kwartału w stołecznym porcie odprawiono 10 tys. 772 ton cargo i poczty, to rekordowy wyniki w całej historii lotniska, łącznie od początku roku to ponad 82,7 tys. ton" - dodano. (PAP)

autor: Anna Bytniewska