"Rynek jest bardzo obiecujący i przy naszych inwestycjach jesteśmy w stanie nadal zwiększać sprzedaż i produkcję w kolejnych latach" – powiedział prezes Michael Wolff podczas spotkania z dziennikarzami.

Największą z kluczowych inwestycji, jakie spółka planuje w tym roku jest wdrożenie linii do szlifowania płyt w największym zakładzie w Neumarkt oraz zwiększenie od 30% do 50% wykorzystania recyklingu drewna w tym zakładzie. Obie inwestycje to koszt 15,3 mln euro, z czego na pierwszą przypada 5,8 mln euro, zaś na drugą 9,5 mln euro, wynika z informacji przekazanych podczas spotkania.

Inwestycje w zakładzie Neumarkt będą zakończone jeszcze w 2017 r. i będą widoczne już w wynikach za 2018 r. Linia do szlifowania powinna przynieść efekt 2 mln euro EBITDA, zaś obniżenie kosztów pozyskania surowca i recykling 5 mln euro EBITDA.

Kolejne kluczowe inwestycje, czyli uruchomienie linii do lakierowania w Leutkirch oraz przygotowanie nowych produktów i strategii sprzedaży zostanie zakończone w 2018 r. i ich pełny wpływ na wynik będzie widoczny od 2019 r.

Nakłady związane z modernizacją zakładu w Leutkirch to 12 mln euro, a ich wpływ na wynik EBITDA, to 8,4 mln euro.

Jak podkreślili przedstawiciele spółki, bardzo ważna dla spółki jest opracowywana "strategia wzrostu obrotów", która ma przyczynić się do wzrostu EBITDA do 6,4 mln euro, przy nakładach 11,3 mln euro. Jej uruchomienie zaplanowano na II połowę 2018 r.

"Skupiamy się na produktach wysublimowanych i wartości dodanej jaką możemy zaproponować naszym klientom, ale nie zapominamy o rynku budowlanym" - podsumował Wolff podczas spotkania.

Całe nakłady inwestycyjne Pfleiderer Group sięgną ponad 60 mln euro w tym roku.

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.