Grupa Kęty zakłada 2-cyfrowy wzrost przychodów, lekką poprawę marży od II kw.Warszawa, 26.04.2017 (ISBnews) - Grupa Kęty pozytywnie ocenia perspektywy na kolejne kwartały i oczekuje dwucyfrowego wzrostu przychodów w każdym z segmentów działalności, poinformował prezes Dariusz Mańko. W II kw. na poziomie marży powinny być już widoczne pierwsze efekty podnoszenia cen dla klientów.

Prezes poinformował, że w I kwartale utrzymywał się wysoki popyt na produkty grupy, co przełożyło się pozytywnie na wyniki finansowe.

"Dane makro pokrywają się z naszymi oczekiwaniami. Mamy korzystną koniunkturę i wysoki popyt w kraju i za granicą. One powinny utrzymać się w drugim kwartale. Liczymy na dwucyfrową dynamikę poprawy przychodów w każdym z segmentów działalności"- powiedział Mańko podczas konferencji prasowej.

Spółka podała, że w Segmencie Wyrobów Wyciskanych w I kw. utrzymała wysokie tempo wzrostu wolumenu - 19%, a sprzedaż wzrosła o 38% w skali roku, dzięki dobrej koniunkturze w Polsce i za granicą.

"Segment Wyrobów Wyciskanych jest beneficjentem wzrostu cen aluminium, ale pracujemy też na 95% wykorzystania mocy produkcyjnych, stąd tak dobre wyniki. Eksport wzrósł o 57%, zaś ok. 27 mln zł przychodów z eksportu zrealizowaliśmy w spółce słoweńskiej. Bardzo duży wzrost - 100% - zanotowaliśmy w Segmencie Motoryzacja" - powiedział prezes.

W II kwartale spółka prognozuje wzrost przychodów o ok. 30-40%, czytamy w prezentacji dla inwestorów.

W Segmencie Systemów Aluminiowych Grupa Kęty zakłada wzrost sprzedaży o ok. 10-15% r/r w II kwartale. Jak powiedział prezes, backlog tego segmentu na rynku amerykańskim przekracza obecnie 90 mln zł.

"W I kw. nie było sprzedaży do USA, dlatego nasze przychody w tym segmencie lekko spadły. Tam sprzedajemy tylko na duże projekty. Dziś mamy portfel zakontraktowanany na ponad 90 mln zł. Co ważne, to rozkłada się ładnie na kwartały. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że te kontrakty są w naszych rękach" - podkreślił.

Dla Segmentu Opakowań Giętkich Grupa Kęty zakłada wzrost sprzedaży na poziomie 20-25%, tj. podobny do uzyskanego w I kw. br. W tym roku spółka zamierza podwoić moce nadruku flexo.

"Nasza inwestycja BOPP zakończona w ub. roku pracuje na 60% możliwości. Mamy już zyski z produkcji w I kwartale. Spodziewamy się dodatkowego drivera, jeśli chodzi o produkcję i dodatkowe zyski w II kwartale. Przewidujemy kolejne inwestycje, a przede wszystkim zwiększenie liczby drukarek fleksograficznych i tym samym zwiększenie mocy produkcyjnych" - powiedział Mańko.

Grupa Kęty ma bardzo dużo zamówień, trwa dobra koniunktura. "Spodziewamy się dobrych wyników tego roku" - podsumował prezes.

Jak poinformował członek zarządu Adam Piela, pierwszy kwartał tego roku był najlepszy w historii Grupy Kęty.

"To był najlepszy pierwszy kwartał w historii grupy. Jest to też na pewno duży krok do realizacji zaprezentowanej przez nas w lutym prognozy finansowej. Nasze przychody wzrosły w I kw. o 16%, EBITDA o 9%, a zysk operacyjny o 6% rok do roku, pomimo wysokiej bazy" - powiedział Piela podczas konferencji.

Dodał, że lekki spadek marży EBITDA - do 16,5% w I kw. br. wobec 17,6% rok wcześniej wynikał głównie z wyższej bazy surowcowej oraz niższych marż osiąganych w spółce słoweńskiej, której konsolidacje Grupa Kęty rozpoczęła w II poł. 2016 r.

Piela poinformował, że Segmencie Wyrobów Wyciskanych spółka pracuje nad podwyżkami cen, co powinno wpłynąć na lekką poprawę marż.

"Jeśli chodzi o Słowenię, to możemy założyć, że to jest stała tendencja i marże odzwierciedlają portfel produktów oraz sytuację makro na aluminium i USD. Pracujemy nad podwyżkami cen, one będą wchodzić w II kwartale. To powinno pozwolić lekko pchnąć marżę do przodu. Ale są też inne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na marżę - np. rosnące świadczenia płacowe pracowników" - podkreślił Piela.
Według prezesa, proces podnoszenia cen dla klientów rozpoczął się już w II kwartale i będzie trwał do końca roku.

"Atmosfera jest dość przyjazna dla podnoszenia cen. Ten proces już rozpoczęliśmy. Spodziewamy się, że to będzie już wyraźnie widoczne w II kw. tego roku" - powiedział Mańko.

Grupa Kęty odnotowała 54,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2017 r. wobec 54,08 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 69,83 mln zł wobec 66,02 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 601,54 mln zł w I kw. 2017 r. wobec 519,04 mln zł rok wcześniej.

Grupa Kęty S.A. jest spółką dominującą grupy kapitałowej, która działa w pięciu obszarach biznesowych: produkcji profili aluminiowych, projektowania i produkcji systemów architektonicznych oraz zewnętrznych rolet aluminiowych, produkcji opakowań giętkich, usług budowlano-montażowych w zakresie fasad aluminiowych oraz produkcji akcesoriów do montażu okien i drzwi. W 2016 r. miała 2,29 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)