Pozostała część to niewielkie, samodzielne obiekty, często pomijane w raportach dotyczących rynku magazynowego – zauważają autorzy raportu przygotowanego przez agencję Jartom, jedną z wiodących firm specjalizujących się w obrocie tego typu nieruchomościami.
Czynsze w nowoczesnych magazynach oczywiście zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmaite udogodnienia, rodzaj umowy (na krótko, czy na dłużej). Anna Głowacz, dyrektor biura sprzedaży agencji, sądzi jednak, że w 2011 roku dominować będzie stabilizacja z lekką tendencją wzrostową.

Mała podaż

Deweloperzy w 2009 roku na skutek kryzysu finansowego, którego skutkiem było zakręcenie kurka z kredytami, wstrzymali nowe inwestycje. A popyt powoli rośnie. – W tym roku obserwujemy coraz większe zainteresowanie zarówno ze strony firm chcących wynająć nowoczesne powierzchnie magazynowe, jak i kupujących całe magazyny, które następnie mają być wynajmowane – twierdzi Anna Głowacz. W 2009 roku zmniejszyła się rola firm logistycznych, czyli głównych najemców w 2008 roku. Spowolnienie gospodarcze w Polsce najbardziej dotkliwie odczuły bowiem branże budowlana i logistyczna. W centrach dystrybucyjnych nastąpiło rozdrobnienie najemców. Zwiększyła się rola branży spożywczej.
Reklama

Starzenie się obiektów

Proces starzenia się budynków jeszcze do niedawna uznawanych za nowoczesne następuje bardzo szybko. Powoduje to konieczność przekwalifikowania coraz większej liczby magazynów. Analitycy agencji oszacowali, że w 2009 roku ok. 2 proc. obiektów straciło status nowoczesnych (w 2008 roku było to 1,5 proc.). To około 130 tys. mkw. hal.
Z drugiej jednak strony najemcy stali się zdecydowanie bardziej wymagający. Pogorszenie kondycji finansowej firm powoduje, że przenoszą się one kosztem zmniejszenia powierzchni do obiektów lepiej wyposażonych technicznie i korzystniej zlokalizowanych. Konsultanci Jartom odnotowali znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi doradcze w zakresie wyszukania hal o największej przydatności przy zadanej cenie. Z uwagi na niższe koszty wzrasta popyt na magazyny położone poza granicami administracyjnymi, ale w bliskim sąsiedztwie miast wojewódzkich, przy trasach dojazdowych lub w miejscowościach satelickich.

Pod klienta

Pomyślnym zjawiskiem dla wynajmujących jest natomiast gwałtowny spadek cen działek inwestycyjnych, który nastąpił na skutek praktycznie zerowego zainteresowania w 2009 roku nabywców dużymi areałami, co w przyszłości może wpłynąć na spadek cen wynajmu.
Również rosnący rynek wtórny, przed 2009 rokiem w zasadzie nieznany, może spowodować obniżkę czynszów z uwagi na możliwość pojawianie się konkurencyjnych cenowo ofert.
W 2010 roku zdaniem analityków będą dominowały transakcje typu build to suit, czyli budowa obiektów pod konkretnego klienta. Umożliwiają one bowiem zrealizowanie rosnących systematycznie wymagań technicznych firm wynajmujących powierzchnię.
ikona lupy />
Średnie czynsze w magazynach w Warszawie / DGP