statystyki

Kolej zamyka w całym kraju przejazdy przez tory. Gminy protestują

17 sierpnia 2016, 05:38 | Aktualizacja: 17.08.2016, 13:25
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Przejazd kolejowy

Przejazd kolejowy źródło: ShutterStock

Od października 2015 roku zamknięto już 503 przejazdy kolejowe. Ważą się losy kolejnych kilku tysięcy. Gminy alarmują, że ich likwidacja oznacza problemy z dojazdem karetek czy straży pożarnej do mieszkańców. Chodzi o obiekty kategorii D, oznakowane tylko krzyżem św. Andrzeja.

Reklama

Reklama

PKP PLK podkreślają, że działają zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 20 października 2015 roku. Według dokumentu w eksploatacji mogą pozostać tylko przejazdy mające właścicieli po obu stronach linii kolejowej. Teraz możliwości są trzy. Jeśli samorząd nada bezpańskiej drodze status publicznej, przejazd pozostaje w kategorii D. Zazwyczaj trzeba ją dodatkowo oznakować (niekoniecznie trzeba postawić na nim szlaban). Jeśli droga jest prywatna, a właściciel podpisze umowę z PLK, przejazd dostaje istniejącą także dziś kategorię F i musi być na stałe zamykany na kłódkę (można go otworzyć tylko na przejazd kombajnu, karetki itd.). Jeśli chętnych nie ma, zostaje zlikwidowany.

W gminie Strzeleczki na Opolszczyźnie niebawem zniknie większość przejazdów. – Na naszym terenie są 23 przejazdy. 17 z nich nadaje się do likwidacji – mówi Szymon Kaliciński, kierownik referatu drogowego w Strzeleczkach. Absurd polega na tym, że przez gminę przebiega praktycznie nieużywana wojskowa linia kolejowa. – Wystosowaliśmy pisma do MON i MIB. Usłyszeliśmy, że nowe przepisy takie są i należy się do nich stosować – dodaje. Samorządowcy ostrzegają, że masowa kasacja może doprowadzić do groźnych sytuacji. Rolnicy stracą dojazd do pól i będą jeździć naokoło. A niektórzy i tak będą korzystać z zamkniętych przejazdów. Tyle że nielegalnie.

>>> Czytaj też: W polskich rękach ukraińskie koleje ruszyły w dobrą stronę

Kolejarzom nie po drodze z samorządami

Teoretycznie jest szansa utrzymania przejazdów przeznaczonych do likwidacji. Jeśli właścicielem drogi jest gmina, powinna nadać jej status publicznej. Wówczas przejazd pozostanie przy kategorii D, ale tym samym samorząd automatycznie zobowiąże się do zapewnienia mu odpowiedniego standardu, a dodatkowo weźmie na siebie koszt utrzymania całej drogi. Jeśli ma ona pozostać niepubliczna, przejazd musi mieć rogatki stale zamknięte, otwierane tylko w razie potrzeby (w niektórych miejscach po telefonicznej konsultacji z dyżurnym ruchu). Musi mieć też jasno określonego użytkownika, który będzie o niego dbał w ramach umowy z PLK.

Samorządowcy prognozują, że choć w ministerialnym rozporządzeniu, na które powołują się PKP, jest mowa o bezpieczeństwie, efekt może być zgoła odwrotny. Ze względu na skromne budżety wielu biedniejszych samorządów nie zechcą one wziąć na siebie kosztów utrzymania dodatkowych kilometrów nowych dróg publicznych. – Często gmina jest przedzielona linią kolejową na pół. Masowe zamykanie przejazdów spowoduje nie tylko obniżenie bezpieczeństwa, ale i komfortu życia mieszkańców. Można się spodziewać, że część z nich i tak będzie korzystać z nieczynnych przejazdów, by skrócić sobie drogę. Efekt będzie odwrotny do zamierzonego – przestrzega prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Kolej przypomina paragraf 81 rozporządzenia, według którego w celu ostrzeżenia użytkowników dróg, że zbliżają się do przejazdu, zarządca drogi musi ustawić znaki. PKP PLK umieszcza jedynie krzyż św. Andrzeja i ewentualnie tabliczkę informacyjną, jeśli nad torem jest sieć trakcyjna. To dodatkowy obowiązek i koszt, więc chętnych do sprostania warunkom postawionym przez kolejarzy brakuje. Coraz więcej samorządów dołącza do chóru protestujących przeciwko zmianom. Lokalni włodarze twierdzą, że PKP próbuje bezprawnie przerzucić na ich barki obowiązek pokrycia kosztów remontów. I przypominają, że ustawa o drogach publicznych stanowi, że budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona przejazdów należy do zarządu kolei.

„Omawiane przejazdy niejednokrotnie stanowią jedyną lub najkrótszą drogę umożliwiającą komunikację z polami uprawnymi, szpitalami czy komendami straży pożarnej. Przerwanie tego kanału komunikacyjnego spowoduje, że mieszkańcy, karetki pogotowia czy wozy bojowe straży pożarnej, aby dojechać do niektórych części gmin, będą zmuszone pokonać o wiele większą odległość, co nie tylko drastycznie zakłóci funkcjonowanie lokalnych społeczności, ale też może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, jak również ich życia i zdrowia” – przestrzega Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego. Przyjęte przez organizację stanowisko trafiło na biurko premier Beaty Szydło.

– Wprowadzanie większych prędkości rozkładowych pociągów powoduje, że skutki potencjalnych kolizji mogą być tragiczne. Samorząd może ograniczyć liczbę przejazdów, pozostawiając tylko te, które gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Urzędy gmin nie podejmują jednak chętnie współpracy w celu wspólnego utrzymania nawierzchni dróg kołowych. Zdarza się, że na drogach brak jest nawet znaków informujących o zbliżaniu się do przejazdu – replikuje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Ogólnopolski problem

Problem jest ogólnopolski. Jak podaje zarządca torów, od wejścia w życie rozporządzenia liczba przejazdów zmalała o 503. To także efekt budowy przejść bezkolizyjnych i wiaduktów drogowych – zastrzegają PKP PLK.

Spółka zarządza ponad 14,8 tys. przejazdów, z czego 6,8 tys. jest w kategorii D, a ponad 700 – F (ta pierwsza liczba zapewne znacząco się zmniejszy w wyniku przekwalifikowania albo zamknięć; druga może wzrosnąć). Jeszcze niedawno przejazd kolejowy wypadał w Polsce średnio co 1,2 km torów, co było jednym z wyższych wskaźników w UE. Teraz jest to średnio 1,5 km, a będzie więcej, bo proces likwidacji trwa. Rozporządzenie wymaga od PLK uporządkowania sytuacji do października 2020 r.

W 2016 r. doszło do 103 wypadków i kolizji na torach, w których zginęło 31 osób, a 23 zostały ranne. Na przejazdach zamykanych na stałe (czyli kategorii F) w tym roku nikt nie zginął. W zeszłym śmierć poniosło dwóch pieszych. Najgłośniejszy wypadek ostatnich lat na niestrzeżonym przejeździe kategorii D zdarzył się w 2014 r. w miejscowości Pniewite w woj. kujawsko-pomorskim. Pod pociąg wjechała samochodem czteroosobowa rodzina; trzyletnia dziewczynka i siedmioletni chłopiec zginęli na miejscu. Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych miała potem liczne zastrzeżenia do zarządcy torów i mniejsze do zarządcy drogi. To m.in. tamten wypadek stał się impulsem do porządkowania sytuacji na przejazdach

>>> Polecamy: Po co Pesie nowy Elf? Wiemy, w czym firmie pomoże nowy pociąg

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • gość2(2016-08-17 05:54) Odpowiedz 91

  Likwidacja w bardzo wielu przypadkach polega na wykopaniu głębokiej jamy przed przejazdem kolejowym, a zwir z niej wysypują przed nią. Aby już na pewno nikt tam nie wjechał.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Leon Z(2016-08-17 16:50) Odpowiedz 43

  Ludzie, weźcie sprawy w swoje ręce. Jak postawią szlaban, to go zdemontować w nocy i po sprawie. U nas postawili znaki zakazu wjazdu na ulicę, która od 30 lat była normalnie przejezdna. Zakaz nie ma żadnego uzasadnienia, a utrudnia życie mieszkańcom bloków. Po co powstał? Nie wiadomo. Ale w nocy z sąsiadami odkręciliśmy znaki. Za jakiś czas postawiono nowe, które też zdjęliśmy. Trzeciego podejścia nie było. Tak trzeba walczyć z głupotą waaadzy.

 • Pozdro(2016-08-17 07:50) Odpowiedz 25

  Niech likwidujs dobrze robia

 • Jilij Sandropollo(2016-08-18 08:26) Odpowiedz 21

  a może zlikwidować tory jak nie potrafią zapewnić bezpiecznego przejazdu miejscowej ludności. Tory też da się zdemontować.... Trochę jak osadnicy kolonizujący Amerykę i terroryzujący rdzenną ludność. Jeżeli wam zależy to protestować robić blokady itp.... przecież rolnicy to mają we krwi.

 • Qwerty(2016-08-19 13:10) Odpowiedz 10

  CEPY do cepów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze