Od stycznia do września 2009 r. we Wrocławiu oddano do użytku 4700 mieszkań, co oznacza spory spadek w porównaniu do lat 2006-2008, kiedy liczba oddanych lokali wynosiła średnio 8300. W stolicy Dolnego Śląska dominowali prywatni inwestorzy, którzy zrealizowali aż 75 proc. projektów mieszkalnych. Do 12 proc. spadł udział budownictwa spółdzielczego i - według prognoz - prawdopodobnie będzie jeszcze się obniżał. Natomiast bez zmian pozostał segment budowy domów jednorodzinnych, który zajmował 8 proc.

Według analityków firmy REAS średnia cena mieszkań w klasie standard we Wrocławiu wyniosła 7026 zł/mkw (na podstawie 3,6 tys. mieszkań w 124 projektach). Natomiast wśród nowych projektów wprowadzanych do sprzedaży cena oscyluje wokół 6356 zł/mkw (na podstawie 882 mieszkań w 13 projektach). Należy zaznaczyć, że tendencja do obniżania cen w nowych budynkach (klasa standard) dotyczy całego kraju, nie tylko Wrocławia.

Stabilnie sytuacja panuje na rynku mieszkań o podwyższonym standardzie. Średnia cena metra kwadratowego to 10,5 tys. zł. W ciągu 2009 r. wahała się od 10 do 11 tys. zł za mkw. Według analityków REAS IV kwartał 2009 r. zaowocował we Wrocławiu większą liczbą ofert sprzedaży apartamentów. Segment nieruchomości typu Premium wyniósł 16 proc. i wzrósł o 3 proc. w stosunku do I kwartału 2009 r.

Najwyżej cenioną lokalizacją Wrocławia pozostaje Stare Miasto - jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic w Polsce. Piękna architektura, niepowtarzalne widoki, lokalizacja w centrum miasta oraz atuty związane z rozrywką i kulturą sprawiają, że na Starówce coraz prężniej działają inwestorzy prywatni. Na Rynku Głównym ceny mieszkań rozpoczynają się od 15 tys. zł/mkw, przy czym oferowane mieszkania jak i budynki reprezentują bardzo zróżnicowany standard.

Za apartamenty w nowo realizowanych projektach trzeba natomiast zapłacić co najmniej 20 tys. zł/mkw. Średnia cena mieszkań, które nie mieszczą się na Rynku Głównym, ale znajdują się w pobliżu, wynosi 12,7 tys. zł. Zdecydowana większość apartamentów jest oferowana w standardzie deweloperskim. W tej chwili najbardziej luksusowym projektem pozostaje Rynek 50, gdzie cena apartamentu zawiera wykończenie „pod klucz” oraz pakiet usług typu concierge.

Reklama

Projekty na mieszkania o podwyższonym standardzie oraz apartamenty można znaleźć również w dzielnicach Psie Pole i Krzyki. Większość realizowanych inwestycji deweloperskich, szczególnie w przypadku Psiego Pola, znajduje się dopiero we wstępnej fazie budowy.

W Polsce udział segmentu apartamentów luksusowych szacowany jest na ok. 0,3-1,0 proc. ogółu inwestycji i dotyczy wyłącznie największych miast. Analitycy optymistycznie oceniają prognozy popytu dla tego typu nieruchomości. Bez wątpienia rozwój rynku apartamentów nie będzie tak dynamiczny, jak budownictwa standardowego, ale dzięki temu prestiżowy adres będzie stabilnie utrzymywał wartość. Wynika to przede wszystkim z limitowanej liczby projektów luksusowych, ale także z ich atrakcyjnej lokalizacji, wysokiego standardu wykończenia czy pakietu usług dodatkowych.

Tezę potwierdzają analitycy REAS w lutowym raporcie – prestiżowe apartamenty w największych miastach Polski już odnotowały kilkuprocentowy skok wartości metra kwadratowego: w Warszawie (5,7 proc.), Wrocławiu (6,6 proc.) i Trójmieście (2,8 proc.). Średni wzrost cen metra kwadratowego mieszkań w tym segmencie w Polsce wyniósł 2,4 proc.

Można zakładać, że na wartość luksusowych apartamentów w tych lokalizacjach będzie miała wpływ organizacja Euro 2012. Rozbudowa infrastruktury w głównych miastach Polski przełoży się bowiem na wzrost atrakcyjności inwestycji mieszkaniowych. Ponadto, tak duże sportowe przedsięwzięcie jest dodatkową szansą dla deweloperów na promocję prestiżowej oferty wśród potencjalnych nabywców – biznesmenów i turystów z całego świata.

- Wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości pozwala twierdzić, że koniec 2009 r. był ostatnim momentem na zakup apartamentów poniżej rynkowej wartości lokalu. Spowolnienie gospodarcze odchodzi w zapomnienie: nastroje Polaków w odniesieniu do sytuacji finansowej są pozytywne, a banki odblokowały kredyty hipoteczne z możliwością zaciągnięcia na 100 proc. wartości mieszkania. Ponadto w 2010 r. wzrośnie PKB o ok. 2 proc. Wszystko wskazuje, że trend wzrostowy w gospodarce utrzyma się. Pozwala to zakładać dobry rok na rynku nieruchomości, w tym luksusowych, skutkujący zachowaniem stabilnie rosnącego poziomu cen w najlepszych lokalizacjach kluczowych miast Polski – podsumowuje Patrycja Kwiatkowska, dyrektor zarządzający Griffin Real Estate.

Wrocław - Szacowany podział mieszkań według standardu / Inne
Patrycja Kwiatkowska, dyrektor zarządzający Griffin Real Estate / Forsal.pl