„Psychopata to niekoniecznie osoba, która obcina ludziom głowy przy użyciu piły mechanicznej” – przekonuje portal Business Indider, „choć większości ludzi, którzy tak się zachowują jest psychopatami” –dodaje. Jaka jest więc definicja psychopaty?

„Psychopatia jest zaburzeniem osobowości, które charakteryzuje się płytkim przeżywaniem emocji (zwłaszcza obniżoną zdolnością odczuwania strachu), odpornością na stres, brakiem empatii, bezwzględnością, brakiem poczucia winy, egocentryzmem, powierzchownym urokiem osobistym, skłonnością do manipulacji, brakiem odpowiedzialności, impulsywnością oraz antyspołecznymi zachowaniami, takimi jak pasożytniczy tryb życia lub działalność przestępcza” – czytamy na stronie Business Insider.

Niektóre z tych cech okazują się przydatne w określonych okolicznościach, a osoby psychopatyczne często odnoszą życiowy sukces. Amerykański psycholog dr Paul Babiak powiedział, że na ogół za psychopatów uważamy tych ludzi, którzy są antyspołeczni i dopuścili się agresywnych zachowań, szczególnie przestępstw i zbrodni. Ale nie dostrzegamy ich we własnym otoczeniu, tam gdzie faktycznie występują.

>>> Czytaj też: Jeden na 10 inwestorów z Wall Street to psychopata

A gdzie możemy spotkać psychopatę? Business Insider, na podstawie książki „The Wisdom of Psychopaths: What Saints, Spies, and Serial Killers Can Teach Us About Success” opublikował ranking profesji, które najbardziej przyciągają osoby z tym zaburzeniem osobowości. Z zestawienia wynika, że psychopaci lgną przede wszystkim do zawodów dających władzę oraz wymagających podejmowania decyzji z zimną krwią. Na pierwszym miejscu znalazł się dyrektor zarządzający, przed prawnikiem i pracownikiem mediów elektronicznych. A tak wygląda pełne zestawienie:

 1. Dyrektor zarządzający (CEO)
 2. Prawnik
 3. Pracownik mediów (radio/telewizja)
 4. Sprzedawca
 5. Chirurg
 6. Dziennikarz
 7. Policjant
 8. Duchowny
 9. Szef kuchni
 10. Urzędnik państwowy

Z drugiej strony istnieją profesje, które szczególnie zniechęcają jednostki aspołeczne. Zwykle wiążą się one z pracą z ludźmi, nawiązywaniem relacji i okazywaniem emocji. Lista zawodów, w których najtrudniej spotkać psychopatę wygląda następująco:

 1. Opiekun (osób chorych i niepełnosprawnych)
 2. Pielęgniarka
 3. Terapeuta
 4. Rzemieślnik
 5. Kosmetyczka/stylistka
 6. Wolontariusz
 7. Nauczyciel
 8. Artysta
 9. Lekarz
 10. Księgowy

Z powyższych zestawień płynie co najmniej jeden pozytywny wniosek: gdy znajdziemy się w szpitalu (i o ile nie trafimy na stół operacyjny) mamy duże szansę znaleźć się pod opieką ludzi, którzy okażą nam współczucie. Niestety na co dzień w pracy i w urzędzie często kontrolę nad nami sprawują psychopaci. Dziwić może natomiast fakt, że jednostki potencjalnie niebezpieczne łatwiej znaleźć wśród duchownych i szefów kuchni niż między księgowymi i nauczycielami.

Co istotne, ranking tłumaczy również, dlaczego media manipulują odbiorcami. Rzeczywistość medialna w większym stopniu niż prawdziwy świat zdominowana jest przez psychopatów. Może już lepiej wyłączyć telewizor i pójść do kosmetyczki?

>>> Zobacz też: Amerykański psycholog: Jeden na 25 liderów biznesu to psychopata