Jest wspólny projekt ustawy o dialogu społecznym. Pracodawcy, związkowcy i strona rządowa proponują, by w miejsce Komisji Trójstronnej powstała Rada Dialogu Społecznego.

Strony rozmawiały na ten temat od wczoraj w Dobieszkowie pod Łodzią. Dziś podpisały porozumienie, poinformował IAR Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan. Jak powiedział, powołanie nowej platformy dialogu społecznego to duży sukces. "Mamy nadzieję, że teraz szybko nastąpi powrót do efektywnego dialogu" - dodał, podkreślając, że wszystko wskazuje, iż nowa ustawa powinna być gotowa jeszcze przed wakacjami.

Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jako rządowy. Ministerstwo Pracy informowało wcześniej, że w przygotowanych wspólnie rozwiązaniach jest zapis o niezależności Rady oraz corocznej rotacji na stanowisku przewodniczącego - funkcję tę miałaby pełnić na przemian osoba wskazana przez każdą ze stron dialogu - pracodawców, związki i rząd. Rada miałaby też mieć prawo do przedkładania własnych projektów aktów prawnych, wraz z zobowiązaniem rządu do ich rozpatrzenia oraz możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów.

W środę z szefami organizacji pracodawców i central związkowym oraz ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił wówczas, że sprzyja powstaniu nowej ustawy o dialogu społecznym.

>>> Czytaj też: Praca tymczasowa: rząd pracuje nad zmianami w regulacjach prawnych