Spadki na Giełdzie Papierów Wartościowych. W ciągu pół roku spółki na warszawskim parkiecie straciły ponad 15 procent wartości. Giełdowy indeks WIG20 jest najniżej od sześciu lat.

Od początku tego roku stracił ponad jedną piątą.

Ekspert biura maklerskiego TMS, Paweł Jackowski przypomina, że już dawno warszawski indeks giełdowy nie spadał tak długo. Spadki indeksu WIG20 trwają już 8 miesięcy. Według rozmówcy IAR powoli zbliżamy się do rekordu z 2000 roku, kiedy indeks ten spadał od marca do października.

Główny ekonomista biura maklerskiego TMS, Konrad Białas podkreśla, że okres przedświąteczny nie sprzyja złotówce. Okres przedświąteczny powoduje, że na rynku jest niska płynność i nawet jednorazowe zlecenia działają na niekorzyść złotego.

Za jedno euro na rynku międzybankowym trzeba obecnie zapłacić około 4 złotych i 33 groszy. Frank szwajcarski kosztuje ponad 4 złote. Indeks 20 największych spółek na warszawskiej giełdzie przekracza dziś nieco 1800 punktów. Od początku roku zyskuje jedynie indeks małych spółek, SWIG80. W ciągu niecałych 12 miesięcy wzrósł on około 6,5 procent.

>>> Czytaj też: Morawiecki nowym szefem NBP? Szef resortu rozwoju ma zastąpić Marka Belkę