„Państwo rosyjskie zaangażowało się w wojnę idei, aby zanieczyścić naszą przestrzeń informacyjną półprawdami i kłamstwami, aby stworzyć fałszywy obraz, że demokracja nie jest lepsza od autokracji” – powiedziała na konferencji prasowej Jourova.

"Mój przekaz dla Twittera: Musicie przestrzegać twardego prawa"

„Dziś jest to wielomilionowa broń masowej manipulacji (…). Bardzo duże platformy muszą zaradzić temu ryzyku. Tym bardziej, że musimy oczekiwać, że Kreml i inne podmioty będą aktywne przed wyborami” - dodała.

Reklama

W lutym 2022 roku Jewgienij Prigożyn, nieżyjący już szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, przyznał się do założenia Agencji Badań nad Internetem, która według władz USA była „farmą” dezinformacji ingerującej w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

W maju platforma X (dawniej Twitter) wycofała się z dobrowolnego stosowania unijnego kodeksu, ale zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych (DSA) jest traktowana jako „bardzo duża platforma internetowa” podlegająca rygorystycznym przepisom dotyczącym treści.

„Pan (Elon) Musk wie, że nie uniknie porzucenia kodeksu postępowania, ponieważ teraz mamy w pełni wdrożoną ustawę o usługach cyfrowych. Dlatego mój przekaz dla Twittera jest taki, że musicie przestrzegać twardego prawa, a my będziemy się temu przyglądać” – powiedziała Jourova cytowana przez agencję Reutera.

Z Brukseli Łukasz Osiński