Wśród polskich konsumentów rośnie popularność marek własnych produktów w dyskontach, takich jak Lidl, Biedronka czy Aldi. Kluczowym powodem jest atrakcyjność cenowa tych produktów, które zazwyczaj kosztują mniej niż markowe odpowiedniki. W obliczu rosnących kosztów życia dla wielu Polaków cena staje się decydującym czynnikiem. Dyskonty oferują liczne promocje i rabaty na swoje marki własne, co dodatkowo zwiększa ich konkurencyjność cenową.

Znaczącą rolę w popularyzacji marek własnych odgrywa również różnorodność oferty z tego segmentu. Dyskonty wprowadzają nowe produkty w różnych kategoriach, od żywności po artykuły gospodarstwa domowego.

Równocześnie z tym trendem idzie również poprawa jakości produktów marek własnych. Dyskonty inwestują w jakość swoich produktów. Obecnie wiele z nich spełnia wysokie standardy jakości, często posiada certyfikaty ekologiczne i inne oznaczenia, które przyciągają bardziej świadomych konsumentów.

Reklama

Mleko i masło tańsze niż przed rokiem

Firma Listonic przygotowała raport pokazujących trendy cenowe oraz popularność marek własnych produktów spożywczych z dwóch najbardziej popularnych dyskontów w Polsce – Biedronki i Lidla.

Jak wynika z danych zebranych przez Centrum Monitorowania Rynku (CMR), w I kwartale 2024 r. ceny niemal wszystkich analizowanych produktów spod znaku marek własnych tych dwóch dyskontów spadły. Wyraźnie, o ponad 20-30 proc. potaniało mleko oraz masło. To jedyne grupy produktów, za które w I kwartale tego roku mniej płaciliśmy i w Lidlu, i w Biedronce. Odwrotnie niż wędliny i kiełbasy, które podrożały w obu sieciach.

ikona lupy />
Średnie ceny marek własnych; źródło: Listonic / Inne

Z danych Listonic wynika zatem, że mniej zapłacimy za „biedronkowe” mleko, masło, wędliny i kiełbasy, zaś do Lidla powinniśmy iść po parówki.

Popularność obu dyskontów na remis

Autorzy analizy sprawdzili także, jakie produkty spod znaku marek własnych Polacy chętniej kupują w Lidlu, a jakie w Biedronce. I tak, planując zakupy masła, sera żółtego, produktów wegańskich, papieru toaletowego oraz pieluch chętniej chodzimy do Biedronki. Po mleko, jogurty, wędliny i kiełbasy, a także parówki i dania gotowe marek własnych Polacy częściej sięgają w Lidlu.

„Za wieloma markami własnymi Biedronki i Lidla stoją czołowi polscy producenci, którzy mają produkty pod własnymi markami na półkach w tych sklepach. Nabiał dostarcza między innymi: OSM Łowicz, Polmlek, Mlekpol, Mlekovita czy Bakoma, mięso i wyroby mięsne - Animex, Sokołów oraz Balcerzak, a produkty wegańskie Roleski, Perla czy Sante” – napisano w komentarzu do raportu przygotowanego przez Listonic.

ikona lupy />
Najpopularniejsze marki własne / Inne