"Bezpłatny roaming ułatwił komunikację podczas podróży po Europie i obniżył jej koszty, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego. Jestem bardzo zadowolony, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, tak by zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal cieszyć się tą wymierną korzyścią umacniającą jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, czyli swobodny przepływ osób w UE" - powiedział w czwartek słoweński minister administracji publicznej Bosztjan Koritnik, którego kraj do końca roku sprawuje przewodnictwo w Radzie UE.

Podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W każdym miejscu Europy poprawi się również dostęp do zgłoszeń alarmowych. Konsumenci będą mieli prawo do jasnych informacji, kiedy usługa, z której korzystają w roamingu, może być związana z niezaplanowanymi kosztami. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.

Reklama

Wstępne porozumienie osiągnięte w czwartek podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Radę i cały Parlament Europejski.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager z zadowoleniem przyjęła osiągnięcie porozumienia. "W 2017 roku zniesiono opłaty roamingowe. Dopilnowaliśmy dziś tego, że te korzyści będą towarzyszyły nam przez kolejne 10 lat, abyśmy podczas podróży w UE mogli utrzymywać kontakty, dzwonić, rozmawiać i korzystać z internetu bez dodatkowych kosztów. Nowym rozporządzeniem poprawiliśmy również jakość roamingu" - oświadczyła.