„Z dniem 1 lipca 2023 r. Piotr Szpunar obejmie stanowisko dyrektora EBOR, a do końca czerwca 2023 r. pozostanie na stanowisku dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP” – podał bank centralny w swoim serwisie internetowym.

„Piotr Szpunar jest związany zawodowo z Narodowym Bankiem Polskim od 1995 r., pracował na stanowiskach eksperckich i kierowniczych w obszarze polityki pieniężnej i stabilności finansowej. Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1999 r. po ukończeniu studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorem wielu publikacji z zakresu ekonomii i stabilności finansowej” – podał NBP.

Jeden z najbliższych współpracowników prezesa NBP

Szpunar jest uważany za jednego z najbliższych współpracowników prezesa NBP Adama Glapińskiego w zakresie polityki pieniężnej. Kierowany przez niego departament zajmuje się m.in. opracowywaniem projekcji inflacji i PKB, które dla Rady Polityki Pieniężnej są głównym dokumentem przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych. NBP nie podał, kto przejmie po Szpunarze kierowanie departamentem. Nieoficjalnie mówiło się niedawno o awansie wewnętrznym.

Reklama

Od 2017 r. przedstawicielką Polski w EBOR jest Wioletta Barwicka-Lofthouse. Wcześniej była dyrektorem departamentu zagranicznego NBP.

Przedstawiciela Polski w EBOR zgłasza prezes NBP. Podobnie jest w przypadku reprezentanta naszego kraju w Banku Światowym. Tę funkcję od kilku miesięcy pełni Jacek Kurski, były prezes Telewizji Polskiej.