Jak napisał Borys, podjął decyzję o powrocie na prywatny rynek finansowy w 2024 r., a o swojej nowej roli poinformuje w styczniu.

Wyjaśnił, że w 2023 roku upływa kadencja całego zarządu PFR, a on sam nie będę ubiegał się o reelekcję i zakończy pełnienie funkcji prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju z końcem tego roku. W tym samym terminie zrezygnuje także z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej BGK - dodał. Borys we wpisie podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za "zaufanie, powierzenie tak strategicznych dla polskiej gospodarki działań i dobrą współpracę".

Paweł Borys został prezesem PFR 1 maja 2016 r. Jak zaznaczył w piątek, Fundusz w czasie swojej dotychczasowej działalności zarobił ponad 2,5 mld zł, wdrożone zostały regulacje prawne polskich instytucji rozwojowych, w tym ustawa o systemie instytucji rozwoju, ustawa o PAIH, nowa ustawa o ubezpieczeniach eksportowych, czy o BGK.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa finansowa, oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Reklama

Wśród strategicznych programów, które zrealizował zespół Grupy PFR, Borys wymienił reformę polskich instytucji rozwojowych, inwestycje o wartości blisko 38 mld zł w obszarze infrastruktury, samorządów, nowych technologii, przemysłu, finansów, mieszkalnictwa, transformacji energetycznej czy ekspansji międzynarodowej.

Paweł Borys wskazał ponadto na stworzenie w pełni prywatnego pracowniczego filara kapitałowego systemu emerytalnego w postaci Pracowniczych Planów Kapitałowych z ponad 4 mln uczestnikami i blisko 40 mld zł aktywów. Zwrócił też uwagę na budowę największej w Europie Środkowo-Wschodniej platformy funduszy finansujących innowacje, największy w historii program wsparcia gospodarki w postaci Tarczy Finansowej PFR, który ochronił 360 tys. przedsiębiorstw i 3,5 mln miejsc pracy w czasie pandemii Covid-19 i kolejnych szoków gospodarczych ostatnich lat. Przypomniał ponadto o budowie Centralnej Informacji Emerytalnej, czy prefinansowaniu inwestycji z KPO.

wkr/ mick/