Z opublikowanego w czwartek sondażu wynika, że na Zjednoczoną Prawicę wskazało 39 proc. badanych, zaś Koalicja Obywatelska może liczyć na 32 proc. poparcia. Z kolei na Konfederację chce oddać głos 10 proc. wyborców, a Trzecia Droga, czyli wspólna lista PSL-u oraz Polski 2050, może liczyć na 9 proc. poparcia.

Na Lewicę może zagłosowałoby 7 proc. badanych, na Bezpartyjnych Samorządowców wskazało 2 proc., zaś 1 proc. wskazało na inne ugrupowanie.

Reklama

Metodologia liczenia zmienia wyniki

Z kolei z badania, w którym dla zachowania ciągłości pomiarów uwzględniono osobno PSL oraz Polskę 2050, wynika, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską 33 proc., a Konfederacja mogłaby liczyć na 10 proc. poparcia. Na Lewicę zagłosowałby 7 proc., Polskę 2050 - 5 proc., PSL - 4 proc., zaś 1 proc. badanych wskazuje na inne ugrupowania.

Frekwencja wyborcza

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, deklarowana frekwencja wynosiłaby 68 proc. Na pytanie "Czy wzięłaby Pani/wziąłby Pan udział w wyborach do polskiego parlamentu, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę? ", 57 proc. badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 11 proc. "raczej tak". Z kolei 25 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach, z czego 14 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 11 proc. "raczej nie". Zdania w tej sprawie nie ma 7 proc. badanych.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 8 do 11 września na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania. W badaniu wzięło udział 1038 osób. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska