Szef rządu spotkał się na Podlasiu z wyborcami; mówił m.in o planach dotyczących wzmocnienia zabezpieczeń na wschodniej i północnej granicy. "Dla nas priorytetem musi być bezpieczeństwo" - podkreślił szef rządu.

Tarcza Wschód, by odstraszyć Rosję i Białoruś

"Jeśli mówimy o +Tarczy Wschód+, mówimy o wielomiliardowych inwestycjach na wschodniej i północnej granicy, mówimy o fortyfikacjach, zmianach terenowych, które bardzo utrudnią mobilność ewentualnego agresora" - tłumaczył.

Reklama

Dodał, że będą to rozwiązania, które poprawią jednocześnie mobilność polskiego wojska i straży granicznej, poprawią bezpieczeństwo i ochronę ludności cywilnej "na wypadek jakichś złych zdarzeń".

Tusk zapowiedział, że na poniedziałek 27 maja w siedzibie Sztabu Generalnego zaplanowana jest prezentacja Narodowego Planu Obrony i Odstraszania "Tarcza Wschód".

Zakończyć kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Premier podkreślił, że chciałby, żeby miliardy złotych, które wyda na fortyfikacje polski rząd i miliony euro, jakie mają być przeznaczone na ten cel ze środków europejskich, pracowały nie tylko na rzecz bezpieczeństwa, ale także na rzecz rozwoju szczególnie doświadczonego ze względu na kryzys na granicy regionu, jakim jest Podlasie.

Autor: Luiza Łuniewska, Sylwia Wieczeryńska