Jak powiedział PAP lizboński ekspert w dziedzinie zarządzania Miguel Monteiro, w dobie koronakryzysu w portugalskiej branży logistycznej nasiliły się zapowiedzi zwolnień załóg, a także zjawisko oszczędzania na kosztach transportu.

Zaznaczył, że antidotum na straty spółek transportowych może być “prawidłowe zarządzanie dostawami”, w tym m.in. nowa platforma internetowa, umożliwiająca eliminowanie “jazdy pojazdów dostawczych z pustymi przyczepami”.

Z szacunków autorów nowej platformy o nazwie BIP BIP wynika, że dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe jest wyeliminowanie około 30 proc. pustych transportów tirów krążących po Europie.

Jak podał lizboński dziennik “Dinheiro Vivo”, pomysł portugalskich ekspertów ds. transportu, Pedro Diasa i Joao Martinsa, okazał się na tyle skuteczny, że w okresie pandemii została im przyznana nagroda Brisa Mobilidade za rozwiązania służące uskutecznieniu logistyki.

Autorzy nowej platformy internetowej wyjaśnili, że jej działanie opiera się na algorytmie, który na bieżąco analizuje realizację dostaw różnorodnych produktów. Nowy system informuje firmy transportowe i spedycyjne o zapotrzebowaniu na konkretną usługę oraz o znajdujących się w pobliżu kierowcach tirów z wyładowanymi już przyczepami.

“Przed uruchomieniem tego projektu przeprowadziliśmy badanie wśród potencjalnych klientów i dostawców, które potwierdziło, że w tym sektorze istnieje ogromne zapotrzebowanie na takie technologie. Dzięki nim można oszczędzać nie tylko pieniądze, ale też czas realizacji dostaw” - wyjaśnił Dias.