W odróżnieniu od organizacji kierowanej przez Jewgienija Prigożyna, jak podkreśla madrycka gazeta, "chińscy wagnerowcy" są związani z inwestycjami prowadzonymi w Afryce przez firmy z Państwa Środka, a w szczególności przez przedsiębiorstwa państwowe.

"Obejmują one rozmaite inwestycje: od budownictwa i przemysłu wydobywczego, po rolnictwo" - informuje "El Mundo".

Kim są "chińscy wagnerowcy"?

Gazeta odnotowała, że "chińscy wagnerowcy" to głównie byli żołnierze armii ChRL, w tym oddziałów specjalnych.

Reklama

Według "El Mundo" ich głównym zadaniem jest ochranianie ponad 200 tys. chińskich pracowników przebywających w Afryce oraz ponad 10 tys. chińskich spółek działających na tym kontynencie.

Tego rodzaju ochrona pozwala według analityków cytowanych przez "El Mundo", m.in. z amerykańskiego uniwersytetu George'a Washingtona, uniknąć "konsekwencji dyplomatycznych związanych z wysłaniem, w razie nagłej potrzeby, swojego wojska na obce terytorium".

W ocenie hiszpańskiej gazety obecnie co najmniej 20 chińskich spółek ochroniarskich posiada licencje niezbędne do działalności poza granicami Państwa Środka.

"El Mundo" twierdzi, że w przypadku obrania przez Pekin scenariusza inwazji na Tajwan, Chiny mogą użyć swoich "afrykańskich ochroniarzy" podobnie jak zrobił to Kreml do przeprowadzenia na Ukrainie operacji pod fałszywą flagą. (PAP)