Jak poinformował Urząd Kanclerski w Berlinie Zełenski oczekiwany jest w stolicy Niemiec w piątek rano. Po podpisaniu porozumienia kanclerz Olaf Scholz i prezydent Zełenski wystąpią na konferencji prasowej.

Niemcy wysunęły się na czoło krajów wspierających Ukrainę

Obserwatorzy zauważają, że Niemcy wysunęły się obecnie na czoło krajów europejskich wspierających militarnie i finansowo Ukrainę.

Reklama

Następnie Zełenski uda się do Paryża gdzie podpisze podobne porozumienie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Również tam przewidziana jest konferencja prasowa obu prezydentów.

W komunikacie Pałacu Elizejskiego podkreślono, że "porozumienie będzie konsekwencją zobowiązań podjętych w formacie G7 na marginesie szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku".

Przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Przywódcy krajów NATO nie ustalili wówczas kalendarium przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale państwa G7 zobowiązały się udzielać jej długoterminowego wsparcia wojskowego.

Jako pierwsza porozumienie o bezpieczeństwie i wsparciu podpisała z Ukrainą 12 stycznia Wielka Brytania podczas wizyty premiera Rishiego Sunaka w Kijowie.

Zełenski weźmie również udział w rozpoczynającej się w piątek dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.