W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że ponieważ wieś Buhruwatka, na zachodnio-południowy zachód od Wowczańska, prawdopodobnie znajduje się pod kontrolą rosyjskich wojsk, próbują one zdobyć fizyczną kontrolę nad pobliskim przejściem przez rzekę Siewierski Doniec, zagrażając w ten sposób siłom ukraińskim, które na flankach i na tyłach bronią samego Wowczańska.

Podano również, że na osi w miejscowości Łukiancy rosyjskie siły kontynuują prowadzenie ataków w kierunku wsi Łypci, ale według ukraińskiego Sztabu Generalnego, do wieczora 22 maja nie poczyniły znaczących postępów.

"17 maja 2024 r. prezydent Putin oświadczył, że rosyjskie siły tworzą strefę buforową lub bezpieczeństwa w obwodzie charkowskim, co na razie się nie powiodło. Front w północnej części obwodu charkowskiego prawdopodobnie się ustabilizował, a kontrolowane przez Rosjan obszary są rozczłonkowane i niepołączone. Zdobycze Rosji na tej osi będą ograniczone w nadchodzącym tygodniu, ponieważ początkowy rosyjski impet został zatrzymany przez ukraiński opór" - oceniono. (PAP)