Według planów Spahna bezpłatne szybkie testy powinny być dostępne nie tylko w ośrodkach publicznej służby zdrowia, ale także w prywatnych gabinetach lekarskich, dentystycznych czy aptekach. Koszty testowania ma ponosić rząd federalny.

"Obecnie na rynku dostępne są znacznie szybsze testy. Dlatego wszyscy obywatele powinni mieć możliwość bezpłatnego wykonania testów antygenowych przeprowadzanych przez wyszkolony personel" - powiedział Spahn we wtorek w rozmowie z serwisem informacyjnym RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Reklama

Rozszerzenie krajowej strategii testowania przewiduje również, że testy możliwe do wykonania w domu powinny być dostępne natychmiast po ich oczekiwanej wkrótce akceptacji przez Federalny Instytut ds. Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM). Ministerstwo zdrowia prowadzi już negocjacje z różnymi producentami testów w celu zabezpieczenia odpowiednich ilości na rynek niemiecki.

"Nowe szybkie testy (...) zostaną sprawdzone i zatwierdzone tak szybko, jak to możliwe" - zapewnia Spahn. "Te testy mogą przyczynić się do bezpiecznego życia codziennego, zwłaszcza w szkołach i żłobkach" - podkreślił minister zdrowia. (PAP)