"Przekażemy Ukrainie norweskie myśliwce F-16, a jeśli chodzi o ich liczbę i harmonogram dostaw, to poinformujemy o tym później" - oświadczył Store na konferencji prasowej w Kijowie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski decyzję premiera Norwegii nazwał "ważną i historyczną". "Mamy na razie trzy kraje, które oddadzą nam swoje samoloty: Dania, Holandia i Norwegia. Jestem Wam niezwykle wdzięczny" - podkreślił Zełenski.

Część dla Rumunii, część dla Ukrainy

Reklama

Wcześniej Norwegia zawarła umowę z Rumunią o sprzedaży 32 myśliwców F-16, a 12 pozostałych samolotów miało trafić do amerykańskiej prywatnej firmy Draken International. Ostatecznie, według telewizji NRK, która powołuje się na rozmowę ze Store, do transakcji z firmą z USA nie dojdzie. Otworzy to możliwość przekazania samolotów Ukrainie. Prawdopodobnie będzie to od pięciu do 10 maszyn, a ich liczba zależeć będzie od analizy stanu technicznego oraz wyposażenia.

Norwegia zakupiła od USA nowocześniejsze samoloty F-35.

Store złożył w czwartek, w Dniu Niepodległości Ukrainy, niezapowiadaną wcześniej wizytę w Kijowie. Z tej okazji wygłosił przemówienie. W weekend o przekazaniu samolotów F-16 Ukrainie poinformowali premierzy Holandii i Danii, Mark Rutte i Mette Frederiksen.

Daniel Zyśk