Produkcja energii Taurona wzrosła o 13,5% r: r do 4,89 TWh w I kw. 2017 r.Warszawa, 11.05.2017 (ISBnews) - Produkcja energii elektrycznej Taurona Polskiej Energii wzrosła o 13,5% w skali roku do 4,89 TWh w I kw. 2017 r., podała spółka. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych spadła o 19,5% r/r do 0,33 TWh.

"W I kwartale 2017 r. obszar Wytwarzanie wyprodukował 4,89 TWh energii elektrycznej, tj. o 13,5% więcej w stosunku do ubiegłego roku (4,31 TWh). Wyższa produkcja to konsekwencja przyjętej strategii handlowej w obszarze wytwarzania energii elektrycznej. Produkcja z odnawialnych źródeł energii osiągnęła poziom 0,33 TWh, tj. o 19,5% mniej w stosunku do ubiegłego roku, co wynikało z ograniczenia spalania biomasy (efekt bardzo niskich rynkowych cen zielonych certyfikatów)" - czytamy w komunikacie.

Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wzrósł o 4,5% r/r do 13,3 TWh. "Jest to efekt koniunktury gospodarczej i wyższego zużycia energii elektrycznej, zwłaszcza przez małe i średnie przedsiębiorstwa" - skomentowała spółka.

"Segment Sprzedaż zanotował 9-procentowy wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej energii, co wynikało z przyjętej strategii handlowej, atrakcyjnej oferty produktowej i zwiększonego zapotrzebowania ze strony klientów" - czytamy dalej.

Sprzedaż detaliczna energii elektrycznej wzrosła o 9% r/r do 9,12 TWh.

W I kwartale 2017 r. produkcja węgla handlowego była wyższa o 25% r/r i wyniosła 1,51 mln ton. Sprzedaż węgla kamiennego osiągnęła poziom 1,79 mln ton (wzrost o 46,7% r/r), na co wpłynęło również sprzedaż 276 tys. ton zapasu tego surowca, podano także.

"Na wyższy niż w 2016 r. wolumen wydobycia największy miał wpływ wzrost produkcji w funkcjonującym od stycznia 2016 r. w ramach Grupy Tauron, Zakładzie Górniczym Brzeszcze, lepsze niż w ubiegłym roku warunki górniczo-geologiczne oraz korzystniejszy układ ścian wydobywczych, skutkujący wyższą produkcją w każdym z zakładów górniczych Grupy Tauron" - napisano dalej w materiale.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)