LW Bogdanka: Studium wykonalności bloku IGCC będzie gotowe do końca rokuKatowice, 12.05.2017 (ISBnews) - Studium wykonalności projektu bloku w technologii zgazowania węgla (IGCC) w pobliżu kopalni Bogdanka powinno zostać ukończone do końca roku, poinformował prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga.

"Obecnie mamy projekt jako taki. Działka jest zlokalizowana ok. 7-8 km od naszej kopalni i mamy zastanowić się, jak zasilać węglem nową instalację" - powiedział Szlaga podczas panelu na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Dodał, że w ramach studium wykonalności węgiel z Bogdanki był już testowany.

"Do końca roku na pewno będzie zamknięte studium wykonalności, które odpowie na fundamentalne pytania tego projektu" - podsumował prezes.

Enea podała w założeniach strategii na lata 2016-2030, że istotnym elementem zakładanego wzrostu produkcji energii elektrycznej ma być inwestycja w nowoczesny blok w technologii czystego węgla tzw. IGCC (ang. Integrated Gasification Combined Cycle) o mocy 300-500 MW.

LW Bogdanka na koniec 2016 r. miała 15,9% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25,4% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)