| EUR/PLN | 4.3615 | minus | -0.0033 PLN |
| USD/PLN | 3.4781 | minus | -0.0046 PLN |
| CHF/PLN | 3.6220 | minus | -0.0115 PLN |
| GBP/PLN | 5.4374 | minus | -0.0199 PLN |
2010-02-18 17:58 , ostatnia aktualizacja: 2010-02-18 18:11
Zdaniem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), mimo wzrostu PKB firmy w regionie jego działania nadal wymagają dodatkowego wsparcia, jeśli mają się uporać z wtórnymi skutkami ubiegłorocznego, globalnego kryzysu finansowego, najgłębszego od upadku komunizmu.
"Ożywienie aktywności firm w najlepszym razie będzie kruche. Pomimo tego, że średnia PKB w państwach regionu zaczęła rosnąć, ludzki wymiar kryzysu dopiero da o sobie znać. Z braku komercyjnego kredytu należy liczyć się ze wzrostem liczby upadających firm i przyrostem bezrobocia" - napisał bank w komunikacie.
"Strategia EBOR-u koncentruje się na wspieraniu zdrowych gałęzi przemysłu, zapewnianiu źródeł finansowania zwiększających konkurencyjność firm i umożliwiających im zróżnicowanie oferty produkcji i usług tak, by nie były zależne od niewielkiej liczby produktów" - napisano.
Bank zamierza zwiększyć swą aktywność w sektorach finansów, energii i infrastruktury. Wraz z potwierdzeniem swego zaangażowania w dopomożeniu regionowi w przezwyciężeniu wtórnych skutków globalnego kryzysu finansowego z 2009 r., bank poinformował o zmianach organizacyjnych. Dotychczasowy dział bankowości korporacyjnej zostanie scentralizowany. Na jego szefa wyznaczono Alaina Pilloux, który uprzednio kierował operacjami banku w Rosji.
Zreorganizowany dział będzie odpowiadał za inwestycje w sektorach przemysłu wytwórczego i usług, technologii, agrobiznesu, inwestycje typu private equity/venture capital (prywatne spółki kapitałowe i kapitał wysokiego ryzyka), nieruchomości i turystyka oraz za sektor małych i średnich firm.
W ub. r. EBOR zaangażował 8 mld euro w liczący ok. 30 państw region byłych państw komunistycznych w Europie i Azji (z uwzględnieniem Turcji i Mongolii, ale bez Czech). Bank wspiera wolnorynkowe reformy, modernizację infrastruktury, rozwój alternatywnych źródeł energii, inwestycje w ochronę środowiska oraz małe i średnie firmy prywatne.

| TANIE kredyty mieszkaniowe BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ! | Oszczędzaj na lokacie 8,5% Sprawdź! | Kredyty dla firm Porównaj i wybierz najlepszy! | Konto bez ukrytych opłat i Premia do 300 zł.Sprawdź teraz!. |

2012-05-24 23:28
Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała głównie pod znakiem spadków przez utrzymujące się obawy, że Grecja opuści strefę euro, i lekko rozczarowujące dane makro. W końcówce notowań indeksy odrobiły jednak straty i zakończyły sesję niewielkimi wzrostami.»

2012-05-24 22:49
W Norwegii Kościół luterański nie jest już oficjalnie Kościołem państwowym - potwierdził w czwartek norweski parlament, zmieniając konstytucję. Wszystkie Kościoły w Norwegii będą miały równe prawa.»

polityka i gospodarkaeuroUnia Europejskakryzys gospodarczymakroekonomia
2012-05-24 22:17
Europie w walce z kryzysem może pomóc konsolidacja fiskalna, ale wraz z towarzyszącym jej programem rozwoju - ocenił członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen, który w czwartek był gościem II Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.»

finanse publiczneUnia Europejskakryzys gospodarczy
2012-05-24 21:26
Przedstawiciele UE i MFW pozytywnie ocenili politykę naprawy finansów państwa prowadzoną przez portugalski rząd Pedra Passosa Coelho - poinformował w czwartek deputowany rządzącej Partii Socjaldemokratycznej Miguel Frasquilho.»

2012-05-24 20:19
Szefowie europejskich linii lotniczych skrytykowali w czwartek politykę UE ws. pozwoleń na emisję CO2. Obawiają się, że jeśli tylko oni będą za nie płacić, to stracą konkurencyjność np. wobec Chin, które zapowiedziały, że nie będą kupować unijnych pozwoleń.»

2012-05-24 19:55
Szef watykańskiego banku IOR Ettore Gotti Tedeschi otrzymał w czwartek wotum nieufności od rady nadzorczej banku - ogłosił Watykan. Rada zaleciła mu, by podał się do dymisji.»

2012-05-24 19:47
Największym organizacyjnym wyzwaniem stolicy podczas Euro 2012 będzie sprawne przemieszczenie tysięcy kibiców na drugi brzeg Wisły.»

2012-05-24 19:40
Aby lekarz mógł wystawić receptę na bezpłatne leki, a osoba uprawniona mogła ją zrealizować, musi przedstawić dokument, który potwierdzi przysługujące jej prawa.»

finanse osobistefundusze inwestycyjneinwestycje
2012-05-24 19:35
Polacy wybierają tylko krajowe obligacje i akcje. To błąd – mówią eksperci.»

2012-05-24 19:31
Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że zbada ustawę emerytalną pod kątem jej zgodności z konstytucją. Dodał, że decyzję w tej sprawie podejmie bez "zbędnej zwłoki", ale potrzebuje czasu na analizę "wszystkich za i przeciw".»
Ranking lokat: oto najkorzystniejsze oferty banków
Twarde "nein" dla euroobligacji, „wzrostczędności” na tapecie szczytu
Rostowski w "FT": Tylko EBC może zapobiec katastrofie w strefie euro
Europejskie banki szykują się na pogrom. Depozyty będą masowo znikać| EUR/PLN | 4.3615 | minus | -0.0033 PLN |
| USD/PLN | 3.4781 | minus | -0.0046 PLN |
| CHF/PLN | 3.6220 | minus | -0.0115 PLN |
| GBP/PLN | 5.4374 | minus | -0.0199 PLN |
Ranking lokat: oto najkorzystniejsze oferty banków



