- Przypowieść o walce Dawida z Goliatem nie ma źródeł w biznesie. Amerykanie dobrze wiedzą, że na TTIP mogą tylko zyskać. Stracimy my, Europejczycy - mówi w rozmowie z serwisem money.pl prezes Indykpolu Piotr Kulikowski.

Unia Europejska negocjuje z USA dwustronną umowę handlową TTIP. To dla nas szansa czy raczej zagrożenie?

Ta umowa przyniesie zmiany w całej przestrzeni gospodarczej, ale nie tylko. TTIP będzie regulować również szereg innych aspektów życia. Amerykanie są mistrzami w sprowadzaniu każdego obszaru do funkcji finansowych, a nie misyjnych. Żeby daleko nie szukać, spójrzmy na ich podejście do medycyny. U nas jest służba zdrowia, a w USA biznes zdrowotny - już sama nazwa ukazuje różnice w podejściu. Umowa TTIP jest głębokim workiem pojęć, w którym ścierają się różne, często sprzeczne ze sobą interesy i oczekiwania.

Nie jest tajemnicą, że branża spożywcza, w tym i drobiarska, nie jest entuzjastycznie nastawiona.

Branża spożywcza jest strategiczna, ale jej rolę niestety przestaliśmy doceniać. Obawiam się, że negocjatorzy będą skłonni poświęcić interesy branży spożywczej w zamian za lepsze warunki na przykład dla motoryzacji czy nowych technologii. To poważny błąd. Kanada, będąca najbliższym sąsiadem USA, nie bez powodu zabezpieczyła swoje rolnictwo i rynek spożywczy.

>>> Czytaj również: Jakość żywności w Europie będzie jeszcze gorsza. Ujawniono poufne dokumenty ws. umowy TTIP

Czego właściwie powinniśmy się obawiać? Zwolennicy TTIP kuszą obniżeniem stawek celnych i otwarciem nowego rynku. To duża zaleta tej umowy.

Stany Zjednoczone i Brazylia są dziś najtańszym producentem żywności. Warunki naturalne, dostępność ziemi, klimat, tania energia i gaz dają przewagę w postaci żniw dwa razy do roku. Do tego dochodzi tańsza produkcja składników paszowych, co oznacza niższe koszty "produkcji" zwierząt, a więc i ceny mięsa. Ich produkty spożywcze zdewastują rynek w Europie.

>>> Polecamy: Europę i Polskę czeka niebezpieczeństwo? Umowa TTIP to wielkie "równanie w dół"