28 lutego b.r. Rząd przyjął projekt ustawy o spółdzielniach rolników. Ustawa ta ma na celu pomóc rolnikom w organizacji produkcji, sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych.

Jak wskazuje r.pr. Konrad Młynkiewicz – dyrektor działu prawa administracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, zgodnie z przepisami projektowanej ustawy Spółdzielnie rolników mają prowadzić działalność gospodarczą na rzecz członków spółdzielni w zakresie planowania przez rolników ich produkcji produktów rolniczych i dostosowania produkcji do warunków i potrzeb rynkowych, jak również organizowania sprzedaży takich produktów. Zadaniem spółdzielni rolniczych miałaby być również koncentracja popytu oraz organizowanie zakupu niezbędnych rolnikom środków do produkcji produktów.

Poza tymi podstawowymi zadaniami, spółdzielnie będą mogły prowadzić działalność gospodarczą w zakresie przechowywania, konfekcjonowania i standaryzacji produktów wyprodukowanych przez rolników, przetwarzaniach takich produktów jak również obrotu produktami przetworzonymi. Mogły one będą ponadto prowadzić sprzedaż produktów wyprodukowanych przez rolników. Dosyć szeroką kompetencją Spółdzielni rolniczych jest przewidziana w projekcie możliwość prowadzenia działalności usługowej na rzecz swoich członków. Analizując projekt ustawy nie sposób nie zauważyć, że projektodawca pragnie zachęcić rolników do zrzeszania się i występowania na rynku konkurencyjnym z pozycji dużego dostawcy celem uzyskania korzystniejszych cen na sprzedawane płody rolne.

Jak wskazuje mecenas Młynkiewicz założycielami spółdzielni rolników może być co najmniej 10 rolników przy czym mogą to być zarówno osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne lub działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, będących producentami produktów rolnych lub prowadzących chów lub hodowlę ryb jak i osoby prawne prowadzące taki rodzaj działalności. Co jednak istotne członkami spółdzielni rolniczym mogą już być nie tylko rolnicy ale również osoby i podmioty prowadzące działalność w zakresie przechowywania, magazynowania, sortowania, pakowania lub przetwarzani produktów rolnych lub ryb.

Reklama

Zachętą dla powoływania spółdzielni rolników ma być możliwość skorzystania ze zwolnień podatkowych. Jak wskazuje mecenas Jakub Prusiński z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy zwolnienia mają dotyczyć podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od nieruchomości.

Ekspert podkreśla, że zyski wypracowane przez spółdzielnię, pochodzące ze sprzedaży produktów rolnych lub grup tych produktów a także ryb, dla których spółdzielnia została założona, wyprodukowanych w gospodarstwach lub działach specjalnych produkcji rolnej jej członków, nie będą opodatkowane do momentu wypłaty na rzecz członków spółdzielni.
Dodatkowo zgodnie z projektowanymi zmianami, budynki, budowle i zajęte pod nie grunty, wykorzystywane przez spółdzielnie, będą zwolnione z podatku od nieruchomości, co de facto stanowiło będzie trwałą korzyść członków spółdzielni i być może zachęci do powołania wielu tego typu spółdzielni.

Eksperci podkreślają jednak, że projekt opisywanej ustawy, z uwagi na to, że przewiduje zwolnienia podatkowe stanowiące pomoc publiczną wymaga notyfikacji przez Komisję Europejską.

>>> Czytaj też: Sprawa podwójnych standardów w produkcji żywności trafi do Rady UE

Źródło: Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy