Punkty wypożyczania rowerów na stacjach PKN Orlen będą częścią miejskich systemów rowerowych. Docelowo w sześciu aglomeracjach powstanie ich 36, a do dyspozycji użytkowników będzie tam w sumie 360 rowerów - poinformował w środę płocki koncern.

PKN Orlen podał, że systemy rowerowe w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu ruszą już 1 marca, a w Białymstoku i Lublinie miesiąc później. Według spółki lokalizacje stacji wypożyczania rowerów w Katowicach zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

W Warszawie wypożyczalnie rowerów uruchomione zostaną w 10 lokalizacjach - wśród nich będzie m.in. jedna stacja standardowych rowerów i jedna stacja rowerów elektrycznych, które zostaną usytuowane w pobliżu siedziby PKN Orlen przy ul. Bielańskiej. Z kolei dzięki otwarciu punktu przy ul. Wydawniczej, dostęp do rowerów publicznych zyskają także mieszkańcy Wawra, gdzie do tej pory ich wypożyczanie nie było możliwe.

We Wrocławiu, Łodzi i Lublinie będzie po pięć punktów, a w Białymstoku uruchomionych zostanie sześć wypożyczalni rowerów na stacjach paliwowych płockiego koncernu.

"Potrzeby konsumenta wciąż ewoluują. Nasi klienci coraz mocniej doceniają nie tylko ofertę produktową, ale też usługową dostępną na stacjach PKN Orlen" - podkreślił Krzysztof Łagowski, dyrektor wykonawczy płockiego koncernu ds. sprzedaży detalicznej. Przypomniał, że już obecnie w kilku miastach na stacjach paliwowych tej spółki można wypożyczyć samochód na minuty.

"Nasze działania wpisują się w długofalowe myślenie o trendach w transporcie, takich jak choćby współdzielenie, czy integracja. Dają nam również zupełnie nowe narzędzia do efektywnej komunikacji z obecnymi i potencjalnymi klientami" – zaznaczył dyrektor odpowiedzialny za segment sprzedaży detalicznej w PKN Orlen.

Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz zwrócił uwagę, że płocki koncern to jeden z kluczowych partnerów tej spółki, która jest największym w kraju operatorem systemów rowerów publicznych.

"W naszych systemach w całej Polsce będzie w tym roku już ponad 100 stacji sponsorowanych przez galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, właścicieli biurowców, zakładów produkcyjnych, deweloperów" – wyliczył Wojtkiewicz. Wcześniej Nextbike Polska podawał, że jego rowery są dostępne w 27 miastach i miejscowościach na terenie całego kraju.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, rowery wypożyczane na jego stacjach paliwowych będzie można pozostawić w dowolnych terminalach w ramach systemu na terenie danego miasta. Będzie się to odbywać na zasadach i według cennika systemu rowerowego, z którym nowe stacje będą kompatybilne. Dla użytkowników systemu uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, dzięki której - po uprzedniej rejestracji - będą mogli oni otrzymywać m.in. kupony zniżkowe na ofertę stacji.

Projekt wypożyczalni rowerów na stacjach paliwowych PKN Orlen, realizowany we współpracy z Nextbike Polska, płocki koncern anonsował już we wrześniu 2017 r.

Pod koniec stycznia PKN Orlen ogłosił zapytanie ofertowe, obejmujące zaprojektowanie, dostawę i montaż samoobsługowych stacji naprawczych rowerów, które miałyby funkcjonować na 20 stacjach paliwowych spółki w całej Polsce. Jak informował w ogłoszeniu płocki koncern, punkty naprawy rowerów powinny zawierać narzędzia, w tym m.in. wkrętak krzyżowy i płaski, wkrętak TORX, klucz nastawny, zestaw imbusów oraz łyżki do opon i pompkę z adapterem na wszystkie rodzaje zaworów. (PAP)