E-paragon tylko do płatności kartą. "Nie chcemy, by klient był nagabywany"

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
23 lutego 2018, 07:44
Paragon
Paragon/ShutterStock
Dzięki kartom płatniczym e-rachunki trafią do skrzynek klientów. Testy ruszą już latem. Resort przedsiębiorczości chce też, by firmy obowiązkowo przyjmowały bezgotówkowe płatności.

po wewnętrznych rozmowach zdecydowało, żenie jest i nie powinien być dowodem zapłaty dla klienta z gotówką. E-rachunek w sposób naturalny i logiczny można natomiast powiązać z płatnością elektroniczną - czytamy w piątek w "Pulsie Biznesu".

Jak pisze gazeta, resort ma już pomysł, jak to zrobić. Po raz kolejny w ostatnich latach chce do tego wykorzystać doskonale rozwiniętą .

W praktyce wyglądałoby to tak, że podczas płatności terminal płatniczy standardowo pobierałby z banku informację, czy na rachunku klienta są pieniądze, oraz dodatkowo komunikat o żądaniu wysłania e-paragonu. Następnie przekazywałby go do , a ta po zakończeniu transakcji nadawałaby e-rachunek do banku.

Cytowany przez "Puls Biznesu" wiceminister w MPiT Tadeusz Kościński uważa, że sprzedawca czy usługodawca nie powinien wiedzieć, czy klient chce otrzymać e-paragon.

— To jest informacja o charakterze handlowym. Nie chcemy, żeby klient był dodatkowo nagabywany, proszony o zarejestrowanie się czy podawanie dodatkowych danych — mówi Kościński.

Zgodnie z informacjami gazety w drugiej połowie roku ruszy pilotaż, który sprawdzi, jak system powiązania płatności bezgotówkowych z e-paragonem działa w praktyce. Według MPiT pilotaż będzie przeprowadzony przez podmioty, które porozumiały się między sobą, zatem na tym etapie żadna zmiana w prawie nie jest potrzebna.

>>> Czytaj też:

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj