"Głównym tematem spotkania były kwestie związane z negocjowanym obecnie na forum Unii Europejskiej Pakietem Mobilności, w kontekście projektu dyrektywy, dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług" - poinformowało ministerstwo w piątkowym komunikacie.

"Kraje unijne powinny wypracować zrównoważone przepisy w zakresie Pakietu Mobilności, które gwarantowałyby odpowiednią elastyczność, stanowiącą podstawę efektywnego funkcjonowania branży i jednocześnie pozwoliły na zapewnienie godziwych warunków socjalnych dla kierowców" - powiedział Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Minister podkreślił, że "należy przyspieszyć prace nad szczegółowymi rozwiązaniami w zakresie międzynarodowego transportu drogowego, w kontekście obecnej dynamiki prac nad zmianami dyrektywy o pracownikach delegowanych oraz mając na uwadze zbliżające się zakończenie bieżącej kadencji Parlamentu Europejskiego".

Jak podano w komunikacie, "w trakcie spotkania poruszono także kwestię konkurencyjności w międzynarodowym transporcie lotniczym w świetle prowadzonych obecnie prac na forum Unii Europejskiej".

"Wizyta francuskiej minister była też okazją do omówienia bilateralnej współpracy obu państw w zakresie infrastruktury transportowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii oddziaływania transportu na środowisko" - dodało biuro prasowe ministerstwa infrastruktury.

Według założeń dyrektywy o delegowaniu pracowników wszystkie przedsiębiorstwa, które będą tymczasowo wysyłały swoich pracowników za granicę, będą musiały płacić im wynagrodzenie według zasad dotyczących lokalnych pracowników.

>>> Czytaj też: Polska beneficjentem Funduszu Spójności. Jest 788 mln euro na budowę dróg w Polsce