Obecny podczas podpisana umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że budowa obwodnicy Łańcuta "była oczekiwana ponad 40 lat; dwa pokolenia".

"Obwodnica Łańcuta jest tak samo potrzebna, jak Via Carpatia. Potrzebne jest każde przedsięwzięcie, które powoduje, że nasze drogi są bezpieczne" - mówił Adamczyk.

Dodał, że rząd likwiduje miejsca niebezpieczne na polskich drogach. "Przebudowujemy polskie drogi, przebudowujemy polski system transportu w sposób na skalę do tej pory niespotykaną" - mówił minister.

Obwodnica Łańcuta będzie miała 5,8 km długości. Zostanie zbudowana w systemie "optymalizuj-projektuj-buduj". Oznacza to, że wykonawca m.in. zaprojektuje, uzyska wymagane prawem decyzje, a także wybuduje i odda do użytkowania odcinek drogi krajowej nr 94, który będzie obwodnicą Łańcuta.

Obwodnica będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, z trwałym rozdzieleniem kierunków jazdy. Powstaną także chodniki po obu stronach drogi, ścieżki rowerowe oraz zatoki autobusowe. Inwestycja zakłada również wybudowanie kilku rond.

Droga krajowa nr 94 biegnie od granicy z Niemcami w Zgorzelcu do granicy z Ukrainą w Korczowej. Stanowi alternatywę dla autostrady A4.(PAP)

autor: Alfred Kyc