WFK jest wspólną inicjatywą władz województwa podkarpackiego oraz lokalnych samorządów, przez które przebiegają linie kolejowe. Zakłada wzajemne współdziałanie i pomoc finansową w realizacji inwestycji takich jak budowa zadaszeń czy wiat przystankowych, dróg dojazdowych, parkingów, oświetlenia przystanków kolejowych czy stojaków rowerowych.

Fundusz formalnie powstał w 2015 r., jednak dopiero w 2016 r. rozpoczęła się jego praktyczna realizacja.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, w br. zaplanowano w ramach funduszu 8 inwestycji o wartości 480 tys. zł. „Z tej kwoty 120 tys. zł pochodzić będzie z budżetu województwa, pozostałe 360 tys. zł z budżetów samorządów, które będą realizowały inwestycje” – dodał.

Wśród inwestycji, które mają być zrealizowane w tym roku jest m.in. przebudowa dojścia do peronu kolejowego dla przystanku Nisko Osiedle oraz budowa parkingu miejskiego wraz z chodnikiem przy ul. Konarskiego w Dębicy. Natomiast gmina Oleszyce planuje przebudować budynek po byłej stacji PKP. Z kolei gmina Zagórz planuje wybudować parking przy miejscowym dworcu. Podobną inwestycję chce zrealizować gmina Kolbuszowa.

Leyko przypomniał, że w 2017 r. w ramach WFK zrealizowano i oddano do użytku 5 inwestycji.

„Łączna wartość zrealizowanych wówczas inwestycji wyniosła ponad 512 tys. zł. Natomiast łączna wartość przekazanych dotacji z budżetu województwa wyniosła 330 tys. zł. W ramach tych inwestycji powstały głównie parkingi w okolicach dworców PKP m.in. w Lubaczowie, Czudcu czy Sanoku” – zaznaczył rzecznik.

Natomiast w 2016 r. w ramach funduszu zrealizowano i oddano do użytku 6 inwestycji o wartości ponad 831,5 tys. zł. Dotacja z budżetu województwa wyniosła 430 tys. zł.

Jak powiedział Leyko, w ciągu 2 lat funkcjonowania WFK zrealizowano łącznie 11 inwestycji, na kwotę ponad 1,3 mln zł. (PAP)

autor: Wojciech Huk