Środowy zwrot, gdy indeks dużych spółek po otwarciu na poziomie 1350,56 pkt., spadł do 1253,24 pkt., żeby zakończyć dzień na poziomie 1337,78 pkt., musi robić wrażenie. I to zarówno jeżeli chodzi o skalę zmienności oraz wygenerowanych obrotów, jak i poziomy z których ten zwrot nastąpił.

Wczorajszy zwrot, który w dużej mierze miał miejsce wbrew tendencjom na europejskich parkietach, to przede wszystkim reakcja na umocnienie złotego.

Decyzja Ministerstwa Finansów o sprzedaży na rynku euro z funduszy europejskich oraz deklaracja rządu o wprowadzeniu Polski do systemu ERM-2 bez zmiany konstytucji (a więc wbrew opozycji), przełożyła się na umocnienie złotego od 8 do 12 groszy głównych walut.

Dzisiejszy poranek przynosi jego umocnienie o kolejne 5 groszy. Jako, że są podstawy żeby sądzić, że ta sytuacja na rynku walutowym może utrzymać się do końca dnia, to jednocześnie można postawić tezę, że wzmacniający się złoty będzie pozytywnie wpływał na notowania akcji na warszawskiej giełdzie.

Zachowanie złotego nie będzie jedynym czynnikiem, który zdecyduje o losach dzisiejszej sesji w Warszawie. Równie mocno inwestorzy będą śledzić wydarzenia na giełdach europejskich, a później amerykańskich.

Dziś cieniem na rynek akcji mogą kłaść się opublikowane dziś wyniki kwartalne Agory i BPH. W IV kwartale 2008 roku grupa Agory miała 31 mln zł straty netto, natomiast zysk BPH wyniósł jedynie 2,5 mln zł.

Istotnego wpływu nie będą natomiast miały dane makroekonomiczne z Polski. Główny Urząd Statystyczny opublikuje o godzinie 14-tej styczniowe dane o cenach producentów (prognoza: 2,2 proc.) i dynamice produkcji przemysłowej (prognoza: -11,5 proc.). O tej samej godzinie światło dzienne ujrzy również protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.