Rząd będzie pełnił swą funkcję do czasu powołanie nowego gabinetu - głosi oświadczenie opublikowane po cotygodniowym posiedzeniu władz.

Decyzja Hamdallaha nastąpiła po niedzielnych sugestiach Komitetu Centralnego umiarkowanego ruchu Fatah prezydenta Abbasa, by utworzyć nowy rząd, w którego skład weszliby przedstawiciele Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) i niezależni politycy palestyńscy. Hamas nie należy do OWP.

"Premier życzy sukcesu w konsultacjach w sprawie jak najszybszego utworzenia nowego rządu" - głosi oświadczenie Hamdallaha, cytowane przez palestyńską agencję WAFA.

Komitet Centralny Fatah, najsilniejszej partii politycznej na palestyńskim Zachodnim Brzegu, wezwał do zmiany rządu pojednania Hamdallaha, aby przygotować się na nowy rozdział - powiedział wiceprzewodniczący ruchu Fatah Mahmud Alul.

Prezydent Abbas pracuje nad utworzeniem nowej koalicji, co analitycy w dużej mierze uważają za dodatkowy sposób izolowania islamistycznego rywala - Hamasu - rządzącego w Strefie Gazy.

Rzecznik Hamas Husam Badran napisał na Twitterze, że jego ugrupowanie potępia ustąpienie rządu i traktuje ten fakt jako marginalizację na palestyńskiej scenie, sprzeciwia się też nowym wyborom parlamentarnym.

Hamas i Fatah rozpoczęły proces pojednania w październiku 2017 roku, gdy po latach niezgody ruch islamistyczny zgodził się na przekazanie Autonomii Palestyńskiej władzy cywilnej w Gazie, ale proces ten się załamał. W 2018 roku doszło do nieudanego zamachu na premiera Hamdallaha podczas wizyty w Gazie.

Podziały wśród Palestyńczyków są uważane za jedną z przyczyn braku uregulowania konfliktu z Izraelem, pogłębionego przez problemy Gazy, takie jak blokada izraelska i egipska oraz ubóstwo.(PAP)