Zawieszone ma być również kursowanie metra w Kijowie, Charkowie i Dnieprze. W miastach w busach i taksówkach będzie mogło jeździć tylko do 10 pasażerów, a w trolejbusach, autobusach i wagonach tramwajowych - do 20. Ruch samochodowy ma działać bez ograniczeń.

Rząd podjął decyzję o zamknięciu od wtorku instytucji kultury, centrów handlowo-rozrywkowych, klubów fitness, zakładów żywienia zbiorowego. Restauracje mogą świadczyć usługi dowozu posiłków, jednak dowożący muszą posiadać odpowiednie środki ochronne.

Otwarte mają być sklepy spożywcze, apteki, stacje paliw, placówki bankowe i ubezpieczeniowe.

Na wtorkowym nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Najwyższa (parlament) postanowiła zwolnić z podatku od towarów i usług lekarstwa i środki medyczne. Wprowadzono lub zaostrzono też kary za naruszenie zasad kwarantanny i norm higieniczno-sanitarnych.

Rada zdecydowała też, że personel medyczny i inne osoby walczące z koronawirusem otrzymają premię w wysokości 200 proc. wynagrodzenia.

Pracodawcy mogą też zmienić tryb pracy, by jak najwięcej osób pracowało zdalnie.

Parlament odwołał wszystkie plenarne posiedzenia do 3 kwietnia.

Na Ukrainie odnotowano dotąd siedem przypadków zakażenia koronawirusem. Dwa z nich potwierdzono w poniedziałek w Kijowie - u studenta, który kontaktował się z chorą osobą, i u kobiety, która wróciła z kurortu we Francji. W piątek w obwodzie żytomierskim zmarła jedna z zakażonych osób. W poniedziałek wieczorem poinformowano też o śmierci kobiety zakażonej koronawirusem, jednak - jak dodano - zmarła z powodu innych schorzeń.

>>> Czytaj też: Koronawirus poważnie uderzy w deweloperów? Wartość obrotu mieszkaniami może spaść