Rząd chce, by ustawa została uchwalona i podpisana przez prezydenta do końca roku, tak aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2009 r., zastępując wygasające z tym dniem przepisy ustawy o wcześniejszych emeryturach.

Projekt zakłada, że emerytury pomostowe przysługiwałyby osobom pracującym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych lub wykonującym prace o szczególnym charakterze. Na emeryturę pomostową można byłoby przejść na pięć lat (w kilku przypadkach na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni). Warunkiem byłby też odpowiedni staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn).

Pomostówek nie otrzyma część zawodów, które dotychczas korzystały z przywilejów. Prawo do wcześniejszych emerytur mają stracić m.in. artyści, dziennikarze, część kolejarzy i nauczycieli.

Rozmowy w Komisji Trójstronnej zakończyły się bez podpisania porozumienia. Według MPiPS, projekt resortu uwzględnił ustalenia dokonane w trakcie negocjacji, m.in. poszerzenie listy czynników ryzyka i wykazu prac w szczególnym charakterze", zawiera też uzgodnioną definicję prac w szczególnych warunkach.

Reklama
T.B.,(PAP)