Giełda Papierów Wartościowych (GPW) zbuduje specjalistyczną platformę crowdfundingową, za której pośrednictwem firmy rozpoczynające działalność będą mogły pozyskać kapitał na rozwój, poinformował prezes GPW Adam Maciejewski. Giełda, miasto stołeczne Warszawa i Aula Polska podpisały list intencyjny w sprawie wsparcia warszawskich startupów.

"W minionym roku na świecie platformy crowdfundingowe zebrały ponad 5 mld USD, a szacuje się, że w ciągu kolejnych 10 lat wartość ta wzrośnie do ok. 300 mld USD. Najwyższy czas, by i w Polsce wykorzystać crowdfunding jako sposób na finansowanie przedsiębiorczości. Tym bardziej, że dotychczasowe źródła wzrostu naszej gospodarki będą się wyczerpywać i trzeba mocniej postawić na innowacyjność, modę na przedsiębiorczość i odwagę w biznesie. Dlatego chcemy stworzyć kompleksowy, wiarygodny program wspierania startupów" - powiedział Maciejewski, cytowany w komunikacie.

W efekcie GPW, jako pierwsza giełda w Europie i jeden z globalnych pionierów zbuduje specjalistyczną platformę crowdfundingową. Za jej pośrednictwem firmy rozpoczynające działalność będą mogły pozyskać kapitał na rozwój.

"Dzięki tej platformie każdy będzie mógł wesprzeć wybrany pomysł na biznes w drodze nabycia udziałów w firmie, pożyczki lub donacji. Dodatkowym wsparciem będzie udostępnienie przestrzeni biurowej, infrastruktury technologicznej oraz doradztwo ekspertów sygnatariuszy listu. Pomogą oni ocenić projekty biznesowe, wesprą w działaniach marketingowych oraz w zakresie poszukiwania i pozyskiwania kontaktów międzynarodowych" - czytamy w komunikacie.

Z inicjatywy prezesa GPW Adama Maciejewskiego, miasto stołeczne Warszawa, Aula Polska - ruch społeczny skupiający ponad 5000 uczestników oraz giełda podpisały list intencyjny w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce.

>>> Polecamy: Crowdfunding w Polsce dopiero startuje, ale już ma się czym pochwalić

"Działania te polegały będą przede wszystkim na wspieraniu startupów - firm rozpoczynających swą działalność. Inicjatywa łączy potencjał i możliwości Warszawy - miasta aspirującego do roli międzynarodowego centrum kapitałowego, kompetencje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – największej giełdy w Europie Centralnej i Wschodniej oraz entuzjazm i innowacyjność obywatelskiego ruchu młodych przedsiębiorców działających w ramach inicjatywy Aula Polska" – czytamy dalej.

Długoterminowym celem projektu jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki, wykreowanie wizerunku miasta sprzyjającego nowatorskim przedsięwzięciom i propagującego przedsiębiorczość, a także przyciągnięcie do Warszawy jak największej liczby przedsiębiorców i inwestorów. Do osiągnięcia tego celu przyczynić się ma skonsolidowanie obecnej infrastruktury oraz zbudowanie brakujących elementów systemu wspierania przedsiębiorców tak, aby ułatwić im pozyskiwanie kapitału i rozwój biznesu, podano również.

"W Warszawie małe firmy (w tym firmy mikro) stanowią ponad 90 proc. wszystkich firm. Założyć własna firmę jest bardzo łatwo, ale utrzymać ją na rynku jest już trudniej i tylko nielicznym udaje się rozwinąć działalność. Chcemy stworzyć spójny system pomagający młodym przedsiębiorcom na każdym etapie ich rozwoju tak, aby czuli się bardziej pewnie i byli świadomi ryzyk i wyzwań, jakie przed nimi staną co z pewnością przyczyni się do wzrostu ich konkurencyjności. Dlatego wspólnie z Giełdą i Aulą Polska przystępujemy do tworzenia jak najbardziej komplementarnego systemu wsparcia dla młodych, obiecujących firm. Jest to inicjatywa otwarta również dla innych instytucji" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, cytowana w komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie.