ikona lupy />
Mediana wynagrodzenia dodatkowego (poza płacą zasadniczą) stażystów w 18 firmach z Doliny Krzemowej / Bloomberg

Mediana miesięcznych zarobków letnich stażystów w firmach z Doliny Krzemowej wynosi 6800 dol., czyli 81 600 dol. rocznie – wynika z danych zebranych przez Rodney’a Folza, byłego studenta University of California Berkeley, który niebawem podejmie staż w firmie Yelp. Tymczasem mediana rocznych zarobków w USA wynosi 46 481 dol.

Aby zbadać, ile wynoszą zarobki stażystów w Dolnie Krzemowej, Folz sporządził ankietę w Google i rozesłał ją do różnych grup skupiających informatyków, osoby związane z technologiami, grup kobiet, osób LBGTQ czy przedstawicieli Afroamerykanów.

Na ankietę Folza anonimowo odpowiedziały 503 osoby. Z odpowiedzi ankietowanych wynikało, że odbywają oni staż w firmach zajmujących się głównie oprogramowaniem, inżynierią elektryczną, designem produktów, wzornictwem przemysłowym. Studenci byli zatrudnieni w takich firmach, jak Apple, Google czy Uber.

Reklama

Ale tak jak w przypadku każdej ankiety, a tym bardziej internetowej, zawsze pojawia się ryzyko błędów. Np. trójka stażystów ze Snapchata zadeklarowała, że ich wynagrodzenie wynosiło od 9 do 11 tys. dol. miesięcznie, co do czego można mieć wątpliwości. Z kolei 4 respondentów z Groupona, którzy swoje staże odbywali w Seattle i Palo Alto, wskazała na zarobki rzędu 13 tys. dol. miesięcznie. Snapchat odmówił komentarza w tej sprawie, a Groupon nie odpowiedział na nasze zapytanie.

Ostateczny wynik, czyli mediana 6800 dol. miesięcznie – został obliczony na podstawie odpowiedzi stażystów z 18 firm, których wskazania najczęściej się powtarzały. W sumie wzięto pod uwagę 298 odpowiedzi. Biorąc pod uwagę tylko te ankiety, można stwierdzić, że miesięczna pensja stażysty wahała się od 9 tys. dol. w Pinterest do 4,5 tys. dol. w Tesla Motors w Palo Alto.

W ankiecie, oprócz podstawowego wynagrodzenia, poproszono również o wskazanie innych, dodatkowych pieniędzy, jakie oferowano stażystom w ramach np. stypendiów czy pokrycia kosztów zamieszkania. Największe dodatkowe pieniądze stażyści mieli otrzymać w platformie streamingowej Twitch z San Francisco – 10,5 tys. dol. miesięcznie na mieszkanie i wydatki związane z podróżą. Firma potwierdziła te dane.

Rodney Folz zapytany o motywy tworzenia takiej ankiety odpowiedział, że chciał sprawić, aby młodzi pracownicy z branży high-tech wyceniali swoją pracę w odpowiedni sposób, nie zaniżając jej wartości. Stażyści w Dolnie Krzemowej często zajmują się na bieżąco projektami, które potencjalnie mogą przynieść firmie wielkie pieniądze. „Praca, jaką wykonują stażyści, jest w gruncie rzeczy pełnoetatową i odpowiedzialną pracą. Co prawda staż trwa trzy miesiące, ale często efekty pracy studentów wchodzą do portfolio produktów, jakie później firmy te oferują swoim klientom” – wyjaśnia Folz.

Pomimo, że stażystów wiele różniło – ukończone szkoły, kursy, etc. – jedno było im wspólne: zdecydowana większość nie próbowała nawet negocjować wysokości swojego wynagrodzenia. „Myślę, że pomysł, aby tak dobrze traktować i opłacać stażystów, obarczając ich przy tym dużą odpowiedzialnością – jest fascynujący, szczególnie, jeśli nie przytrafiło im się nic podobnego wcześniej. W tej sytuacji stażyści nie negocjują swoich wynagrodzeń, bo nie chcą niszczyć tego, co udało im się osiągnąć” – dodaje Folz.

>>> Czytaj też: "Zasady zostały złamane". Volkswagen prosi o wybaczenie i zapowiada nowe modele