Założony w Krakowie startup łączy uczniów z osobami, które chcą pomóc im w nauce. Jedni zadają pytania, dzięki którym przygotują się do klasówki czy rozwiążą zadanie domowe. Drudzy odpowiadają na pytania uczniów. Często są to byli nauczyciele albo starsi uczniowie.

Serwis ma 60 mln użytkowników na całym świecie. Jest to więc jeden z największych pochodzących z Polski serwisów internetowych. Jego twórcy twierdzą, że dziś dla nich jedyną konkurencją jest już właściwie tylko wikipedia.

W te zapewnienia uwierzył chyba koncern Naspers. Jak ustalił money.pl, firma, która w Polsce jest właścicielem m.in. Allegro czy Olx, zainwestowała w Brainly 15 mln dolarów. Koncern wywodzący się z RPA to światowa czołówka inwestorów internetowych. Jego roczne obroty to ponad 70 mld dolarów.

Część z tej kwoty polska spółka dostała od amerykańskiego funduszu General Catalyst, Runa Capital i Learn Capital oraz niemiecko-polski Point Nine Capital. Nie ujawniono, jakie udziały sprzedano, więc nie wiadomo, na ile Brainly wyceniono.

Zadane.pl działa aktualnie w 35 krajach w 12 wersjach językowych. 60 mln użytkowników na razie jednak nie przynosi firmie dochodów. Najważniejszym wyzwaniem dla Brainly jest teraz monetyzacja biznesu.