Najnowszym hitem wśród szukających lepszego życia poza Polską jest Islandia – wynika z rozmów z pracownikami agencji pośrednictwa pracy.

O sprawie pisze środowa „Rzeczpospolita”.

Zainteresowanie Islandią jest obopólne – islandzkie firmy szukają pracowników w Polsce, a Polacy chętnie te oferty podejmują. To co ich przekonuje, to wysokie zarobki i dobra opieka socjalna.

Polacy pracujący w Islandii zarabiają od 2,7 do 7 tys. euro, zaś przeciętna pensja polskich specjalistów na wyspie to prawie 5 tys. euro. Jeśli chodzi o pracowników biurowych, wykwalifikowanych robotników i sprzedawców, ich pensje wynoszą poniżej 3 tys. euro – podaje gazeta za portalem wynagrodzenia.pl.

Co ciekawe, Polacy pracujący w Islandii są wynagradzani na tym samym poziomie co Islandczycy, gdyż stawek pilnują silne związki zawodowe. Porozumienie płacowe obejmują 90 proc. rynku. Stopa bezrobocia to 4,3 proc.

Najwięcej ofert pracy czeka na pracowników branży budowlanej, mechaników samochodowych, rybaków i osób do wykonywania prostych prac sezonowych – czytamy w gazecie. Na coraz więcej ofert mogą też liczyć lekarze, pielęgniarki, personel biurowy i techniczny, a także pracownicy usług turystycznych.

>>> Czytaj też: Zdesperowane firmy zatrudniają prawie każdego. Spada czas poszukiwania pracy [INFOGRAFIKA]