Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,61 proc. i wyniósł 39.005,49 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,12 proc. i wyniósł 5.175,27 pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie w historii, pobijając wcześniejszy rekord z 7 marca. Nasdaq Composite wzrósł o 1,54 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.26564 pkt. Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 zyskał 0,06 proc. i wyniósł 2.067,23 pkt. Wskaźnik zmienności VIX spadł o 9,20 proc., do 13,82 pkt.

Nie ma zwrotu w kierunku niedźwiedzi

"Okazuje się, że trudno jest dostrzec, co może zatrzymać dynamikę rynku, ponieważ zyski, inflacja i stopy procentowe zmierzają we właściwym kierunku" – powiedział Skyler Weinand, dyrektor ds. inwestycji w Regan Capital.

Reklama

Obecna hossa trwa mniej więcej od końca października. Jednak pomimo tego, że sentyment jest generalnie zwyżkowy, wydaje się, że impet na głównych rynkach osłabł - ocenili analitycy Citi.

"Nastroje inwestorów na amerykańskich akcjach wydają się mniej optymistyczne, ale nie ma zwrotu w kierunku niedźwiedzi. Pozostaje tylko kilka krótkich pozycji na S&P i żaden na pozycjonowaniu Nasdaq, ale tempo napływu nowych długich pozycji i ETF-ów spadło od końca ubiegłego roku" – napisał Chris Montagu z banku Citi.

Bank centralny raczej nie obniży stóp procentowych

Inwestorzy analizują dane o CPI w USA. Ceny konsumpcyjne w USA w lutym wzrosły o 3,2 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. Oczekiwano +3,1 proc. rdr i +0,4 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,4 proc. mdm i 3,8 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +3,7 proc. rdr.

Oczekiwania rynkowe wskazują, że amerykański bank centralny nie obniży stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, ale według CME FedWatch Tool wycenia ponad 70 proc. szans na obniżkę stóp w czerwcu.

BofA Global Research podniosło prognozę zysku na akcję w 2024 r. dla spółek z S&P 500 do 250 USD z wcześniej oczekiwanych 235 USD. Akcje producenta chipów Nvidia wzrosły o ponad 7 proc. Microsoft zyskał 2,6 proc., a Meta Platforms zwyżkowała o 3 proc. Akcje Oracle wzrosły ponad 11 proc. i są najdroższe w historii po tym, jak firma zajmująca się oprogramowaniem infrastrukturalnym zaprezentowała lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne.

Rosły akcje spółek konsumenckich

Notowania Boeinga spadły ponad 4 proc. Producent samolotów znajduje się pod presją wobec śledztwa w sprawie awarii drzwi w czasie lotu. Audyt przeprowadzony przez Federalną Administrację Lotniczą wykazał dziesiątki problemów z produkcją 737 MAX. Linie Southwest Airlines spadły prawie 15 proc. po obniżeniu prognozy liczby samolotów, które spodziewają się otrzymać od Boeinga.

Rosły akcje spółek konsumenckich. Amazon i Best Buy zyskały po ponad 2 proc., znajdując się w gronie najmocniejszych firm wtorkowej sesji. Lululemon Athletica i Chipotle Mexican grill zyskały po około 1,5 proc., a Airbnb, Bath & Body Works i Marriott International zyskały po ponad 1 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zniżkują o 0,17 proc. do 77,80 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent spadają o 0,11 proc. do 82,12 USD/b.