Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,35 proc. i wyniósł 38.905,66 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,29 proc. i wyniósł 5.150,48 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,30 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.128,53 pkt. Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 stracił 2,18 proc. i wyniósł 2.026,59 pkt. Wskaźnik zmienności VIX wzrósł o 4,15 proc., do 14,32 pkt.

Czy inwestorzy ponownie zastanowią się, jak szybko Fed obniży stopy procentowe?

"W oczekiwaniu na przyszłe obniżki stóp procentowych przez Fed w dalszym ciągu zalecamy inwestorom zarządzanie płynnością, utrzymywanie alokacji na atrakcyjnych rentowności obligacji i uzupełnianie swoich podstawowych zasobów kapitałowych akcjami spółek o małej kapitalizacji” – napisali w raporcie stratedzy UBS Global Wealth Management.

Reklama

"Właśnie podnieśliśmy nasz poziom docelowy dla indeksu S&P 500, akcji europejskich i japońskich, ponieważ podstawowe dane są w dalszym ciągu dość odporne. Najbardziej realistyczny scenariusz jest taki, że zyski przedsiębiorstw będą większe, niż oczekiwano” – powiedziała Grace Peters, szefowa ds. globalnej strategii inwestycyjnej w JPMorgan Private Bank. Przewiduje ona, że amerykański benchmark osiągnie poziom 5.600 pkt. w scenariuszu byczym.

"Jedno z pytań brzmi, czy rentowności pójdą jeszcze w górę, a jeśli tak, to czy mamy więcej spadków na rynku? Myślę, że odpowiedź brzmi "tak" w obu przypadkach" – powiedział Thierry Wizman, globalny strateg ds. walut i stóp procentowych w Macquarie.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w lutym wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 1,6 proc. Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2 proc. Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,3 proc. mdm, a po wyłączeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. mdm wobec odpowiednio: +0,3 proc. i +0,5 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu rdr oczekiwano wzrostu PPI o 1,2 proc. i wzrostu o 1,9 proc. dla wskaźnika bazowego, wobec odpowiednio: +1 proc. (po korekcie z +0,9 proc.) i +2 proc. w poprzednim miesiącu.

"Pytanie brzmi teraz, czy inwestorzy ponownie zastanowią się, jak szybko Fed obniży stopy procentowe i czy spowolni to rajd na giełdzie w jakikolwiek znaczący sposób" - powiedział Chris Larkin, dyrektor zarządzający ds. handlu i inwestowania w E-Trade z Morgan Stanley.

Dane makroekonomiczne

Sprzedaż detaliczna w USA w lutym wzrosła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 0,8 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,3 proc., oczekiwano wzrostu o 0,5 proc. Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna w USA spadła o 1,1 proc. w ujęciu mdm, po korekcie z -0,8 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 0,8 proc., po rewizji z -0,6 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 209 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 218 tys. wobec 210 tys. poprzednio, po korekcie z 217 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,811 mln w tygodniu, który skończył się 2 marca. Analitycy oczekiwali 1,905 mln wobec notowanych poprzednio 1,794 mln, po korekcie z 1,906 mln.

Akcje Nvidia spadły w czwartek czwarty raz w ciągu pięciu ostatnich sesji. Tym razem na koniec dnia straciły ponad 3 proc. Akcje Robinhood Markets zyskały ponad 5 proc. po tym, jak operator aplikacji handlowej podał, że jego aktywa w depozycie wzrosły w lutym o 16 proc. Citigroup stracił ponad 1 proc., chociaż Goldman Sachs podniósł rekomendację dla pożyczkodawcy do „kupuj” z „neutralnie”.

SentinelOne spadł 16 proc. po tym, jak firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem zaprognozowała przychody na rok 2025 poniżej oczekiwań analityków. Spółka z branży lotniczej i obronnej RTX Corp. zyskała ponad 1 proc. po tym, jak Wells Fargo podwyższył rekomendację dla akcji firmy do „przeważonej” z „równej wagi”. Tesla spadła ponad 4 proc. po tym, jak analitycy Wells Fargo zaprognozowali, że wolumen sprzedaży producenta pojazdów elektrycznych w tym roku ulegnie stagnacji i zmniejszy się w 2025 r.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zwyżkują o 1,78 proc. do 81,13 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent rosną o 1,40 proc. do 85,20 USD/b.