Od lipca 2024 r. papierosów nie będzie można już kupić w supermarketach oraz lokalach gastronomicznych. Albert Heijn zdecydował o rezygnacji z ich sprzedaży o pół roku wcześniej. „Chcemy pomóc klientom w prowadzeniu zdrowszego stylu życia” – przekazał rzecznik koncernu.

Każdego roku w Niderlandach papierosy zabijają 20 tys. osób

Albert Heijn nie jest jednak pierwszą siecią supermarketów w Holandii, która zaprzestaje sprzedaży wyrobów tytoniowych. Lidl całkowicie zaprzestał sprzedaży papierosów już w 2021 roku.

Reklama

Jak informuje ministerstwo zdrowia, każdego roku w Niderlandach z powodu palenia lub biernego wdychania dymu tytoniowego umiera 20 tys. osób. Rząd premiera Marka Ruttego wprowadził szereg środków, które mają doprowadzić do tego, aby Niderlandy były wolne od dymu tytoniowego w 2040 r.

Od pewnego czasu systematycznie wzrasta akcyza na wyroby tytoniowe i po ostatniej podwyżce cena paczki wzrosła do prawie 9 euro. W ubiegłym roku zlikwidowano również wszystkie automaty do sprzedaży papierosów, a od 1 lipca br. zakup wyrobów tytoniowych przez internet lub telefon został całkowicie zakazany.

Docelowo od 2032 r. papierosy będzie można kupić jedynie w specjalistycznych sklepach.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek