"Realizacja tego przedsięwzięcia była dużym wyzwaniem nie tylko z powodów czysto konstrukcyjnych. Pandemia, galopujące ceny materiałów oraz odpływ pracowników z Ukrainy to tylko niektóre z przeszkód, z jakimi przyszło nam się zmagać. Finalnie budowę zakończyliśmy tylko pięć miesięcy później niż planowaliśmy. Dużą satysfakcją jest także to, że dzięki nowej placówce Szczecin stanie się miastem tętniącym kulturalnym życiem" - powiedział prezes Artur Popko, cytowany w komunikacie.

Efektem inwestycji jest unikalny w skali europejskiej budynek, który posiada obecnie 5 nowoczesnych scen, mogących pomieścić łącznie ponad 1 000 widzów. W ramach projektu Budimex wykonał nie tylko modernizację ponad 100-letniej części obiektu, ale także wybudował całkowicie nowy - położony 2 metry poniżej poziomu morza budynek, podano także.

Reklama

"Budowa Teatru Polskiego w Szczecinie była prawdziwym inżynieryjnym wyzwaniem. Aby mogła powstać znajdująca się pod ziemią kilkukondygnacyjna część, konieczne było obniżenie zwierciadła wody gruntowej. W tym celu wywieziono ponad 60 tys. m3 ziemi i przepompowano ok. 150 tys. m3 wody. To nie wszystko. Na wykonanie ściany szczelinowej, stanowiącej pionowe zabezpieczenie wykopu leżącego na skarpie budynku, zużyto ponad 5 tys. m3 betonu i ponad 2 tys. ton stali zbrojeniowej. W efekcie prac powstała konstrukcja o powierzchni ponad 4,5 tys. m2, z których najwyższa ma ponad 22 m" - czytamy dalej w materiale.

Teatr Polski w Szczecinie, wybudowany został przed prawie 100 laty i jest perłą architektury modernistycznej. Rewitalizacja zabytkowego budynku z zachowaniem wszystkich charakterystycznych elementów była zaledwie częścią zadania, przed jakim stanął Budimex, podkreślono. Drugim jego elementem było połączenie starej części z nową - nowoczesną żelbetowo-szklaną konstrukcją wkomponowaną w nadodrzańską skarpę. Nowy budynek o wysokości 17 m składa się z 4 podziemnych i tarasu widokowego będącego zarazem dachem Nowego Budynku Teatru. To właśnie w nowej części mieści się scena główna z 569 miejscami, scena teatru szekspirowskiego (549 miejsc) i scena eksperymentalna na prawie 200 miejsc.

"Realizując tę skomplikowaną konstrukcję wykonaliśmy jedno z największych podbić fundamentów budynku w technologii jet-grouting. Dzięki temu możemy się pochwalić pierwszą w Polsce tak wysoką żelbetową ścianą dociskową, która zabezpiecza stateczność gmachu starego teatru, a jednocześnie jest elementem konstrukcyjnym nowego budynku" - dodał dyrektor rejonu zachodniopomorskiego Budimex Jarosław Maślanka.

Autorem projektu Teatru Polskiego jest Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Pierwsze spektakle na nowych scenach odbędą się jeszcze w sierpniu br.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2022 r. miał 8,62 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)