Reklama
Reklama

10 praktycznych wskazówek, jak zabłysnąć podczas rekrutacji

10 września 2016, 08:05
Po rozesłaniu CV należy spodziewać się kontaktu zwrotnego – najczęściej drogą telefoniczną. Błaha rozmowa, dotycząca umówienia się na spotkanie, może nieść za sobą wiele innych informacji o kandydacie. Często już podczas tej formy kontaktu rekruterzy są w stanie wyłapać zarówno pozytywne, jak i negatywne sygnały dotyczące rozmówcy. Czego należy unikać podczas takiej rozmowy? Przede wszystkim nie należy zadawać pytań takich jak: „z jakiej firmy pan dzwoni?”,” Czym się ta firma zajmuje?”, „O jakie stanowisko chodzi?”. Ponadto cenione są elastyczność, miły głos oraz tzw. „uśmiech telefoniczny”. Pierwszy kontakt często zostaje zapamiętany na długo, a wrażenia wyniesione z rozmowy telefonicznej mogą być odnotowywane przy nazwisku kandydata.
Po rozesłaniu CV należy spodziewać się kontaktu zwrotnego – najczęściej drogą telefoniczną. Błaha rozmowa, dotycząca umówienia się na spotkanie, może nieść za sobą wiele innych informacji o kandydacie. Często już podczas tej formy kontaktu rekruterzy są w stanie wyłapać zarówno pozytywne, jak i negatywne sygnały dotyczące rozmówcy. Czego należy unikać podczas takiej rozmowy? Przede wszystkim nie należy zadawać pytań takich jak: „z jakiej firmy pan dzwoni?”,” Czym się ta firma zajmuje?”, „O jakie stanowisko chodzi?”. Ponadto cenione są elastyczność, miły głos oraz tzw. „uśmiech telefoniczny”. Pierwszy kontakt często zostaje zapamiętany na długo, a wrażenia wyniesione z rozmowy telefonicznej mogą być odnotowywane przy nazwisku kandydata. / ShutterStock
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej

    Reklama